W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tarcza prawna

Głównym założeniem Tarczy prawnej jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych niekorzystnych z punktu widzenia funkcjonowania obywateli i prowadzenia działalności gospodarczej.

Nadmiernie rozbudowany system prawny negatywnie wpływa na konkurencyjność polskiej gospodarki, a także na stosunek obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Istnieje potrzeba dokonywania systematycznego przeglądu regulacji prawnych w celu  ustalenia nadmiarowych procedur, które stanowią nieuzasadnione obciążenie. Tak ustalone bariery administracyjne i prawne należy następnie usuwać z systemu prawnego, a procedury zmieniać, by stały się bardziej przystępne dla uczestników obrotu.

Pierwsza odsłona Tarczy prawnej obejmuje następujące rozwiązania:

  1. szerokie wykorzystanie postępowania uproszczonego i milczącego trybu załatwienia sprawy,
  2. ostrożnie wprowadzana jednoinstancyjność postępowań,
  3. elektronizacja procedur,
  4. innego rodzaju usprawnienia postępowań i procedur,
  5. przedłużenie w czasie terminu realizacji wybranych obowiązków regulacyjnych po stronie obywateli, przedsiębiorców oraz organów ze względu na epidemię Covid-19.

Kto może skorzystać?

Tarcza prawna wprowadza rozwiązania, z których skorzystają wszyscy: obywatele, przedsiębiorcy oraz administracja publiczna.

Korzyści

Tarcza prawna ograniczy zbędne i nadmierne obciążenia regulacyjne, co wygeneruje oszczędności czasowe i kosztowe po stronie obywateli i przedsiębiorców. Rezultatem będą szybsze i sprawniejsze procedury administracyjne, co przełoży się również na efektywność pracy administracji publicznej oraz oszczędności po jej stronie. Dodatkowo, wymiernym efektem wprowadzanych zmian będzie elektronizacja procedur, której wartość jest szczególnie istotna w okresie trwania epidemii Covid-19. Podjęte działania będą stanowić pozytywny impuls dla przedsiębiorców oraz obywateli, istotnie wpływając na jakość życia i prowadzenie działalności gospodarczej.

Kto jest koordynatorem projektu?

Projekt koordynuje Minister Rozwoju, Pracy i Technologii w ramach prac Międzyresortowego Zespołu do spraw likwidowania barier administracyjnych i prawnych mających wpływ na funkcjonowanie obywateli i przedsiębiorców.

{"register":{"columns":[]}}