W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Telekonferencja wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego z przedstawicielami Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego oraz Związku Banków Polskich i Komisji Nadzoru Finansowego

06.11.2020

W piątek 6 listopada 2020 r. odbyła się telekonferencja wiceministra Andrzeja Gut-Mostowego z przedstawicielami Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP) oraz Związku Banków Polskich (ZBP) i Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Sekretarz Stanu Andrzej Gut-Mostowy, Dyrektor Departamentu Turystyki Dominik Borek w trakcie wideokonferencji.

W spotkaniu m.in. uczestniczyli  i zabierali głos w dyskusji przedstawiciele:

  • IGHP – Marcin Mączyński, Przemysław Wieczorek, Radosław Altheim i Marcin Górzyński,
  • ZBP – Prezes Krzysztof Pietraszkiewicz, Marcin Gadomski, Magdalena Zmitrowicz, Izabela Kuszner, Radosław Kwiecień, Arkadiusz Lewicki, 
  • KNF – Marcin Mikołajczyk, Kamil Liberadzki
  • MRPiT(Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii)–oprócz Pana Ministra – Dominik Borek i  Elżbieta Wyrwicz z Departamentu Turystyki.

Przedmiotem spotkania było zaprezentowanie przedstawicielom ZBP i KNF bardzo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, w jakiej znalazła się branża hotelarska, oraz rozważenie możliwości wprowadzenia takich rozwiązań w systemie bankowym, które pomogą  tej branży przetrwać głęboki kryzys, a także jej odbudowę po pandemii. 

Postulaty branży hotelarskiej obejmowały przede wszystkim rozważenie możliwości wprowadzenia wakacji kredytowych, zwolnienia hoteli z przestrzegania  niektórych zobowiązań oraz uznanie aktualności obecnych wycen nieruchomości do końca 2021 roku. 

Przedstawiciele ZBP podkreślili, że rozumieją sytuację hotelarzy, która jest dla wszystkich trudna i jednakowo ważna. Potrzebne są działania osłonowe, ale także restrukturyzacyjne. 

Przedstawiciele KNF przedstawili szeroko uwarunkowania europejskie co do możliwości stosowania odstępstw od standardowych zasad bankowych i stanowisko Rady Nadzoru Bankowego w Europie. 
Z uwagi na to, że Komisja Europejska przedłużyła funkcjonowanie programów pomocowych, przedstawiciele banków, uczestniczący w spotkaniu zadeklarowali gotowość do przeanalizowania aktualnych możliwości wprowadzenia postulowanych przez branżę hotelarską instrumentów  lub zarekomendowania innych narzędzi.

{"register":{"columns":[]}}