W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ułatwienia w dostępie do informacji gospodarczych przyjęte przez parlament

18.10.2024

Podczas dzisiejszego posiedzenia posłowie przegłosowali nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Dzięki przyjętym zmianom przedsiębiorcy zyskają narzędzie do szybszej oceny wiarygodności płatniczej kontrahentów i konsumentów kupujących ich towary oraz usługi.

Głosowanie podczas posiedzenia sejmu

Najważniejsze zmiany

Ustawa pozytywnie wpłynie na komunikację biur z podmiotami korzystającymi z ich usług, a także podmiotami, których dane znajdują się w bazach prowadzonych przez biura. To np. dłużnicy czy konsumenci, którzy kupili towar na raty i prawidłowo regulują swoje zobowiązania.

Główne zmiany, jakie wprowadzi nowelizacja:

  • Uporządkowanie procedur nadzoru nad działalnością biur informacji gospodarczej. Dzięki temu obniżone zostaną koszty nadzoru, a procedura będzie krótsza i mniej zbiurokratyzowana.
  • Doprecyzowanie i zaktualizowanie obecnych rozwiązań dotyczących np. publikacji cenników usług biur. Przyczyni się to do lepszej współpracy biur z klientami i organem nadzoru.
  • Uproszczenie zasad nadzoru nad działalnością biur.
  • Uzupełnienie katalogu informacji gospodarczych, które mogą zostać przekazane do biura, o adres do doręczeń elektronicznych podmiotu, który nie jest konsumentem.
  • Wymóg umieszczania przez biura w rejestrze zapytań informacji o podmiocie, któremu ujawniono informacje gospodarcze.
  • Nałożenie na biura obowiązku publikacji kompletnej/kompleksowej informacji o cenach swoich usług na stronie internetowej.

Ponadto więcej podmiotów będzie mogło otrzymywać dane oraz informacje z rejestru zapytań. Będą to m.in. organy Policji czy Straży Granicznej.

Biura informacji gospodarczej w Polsce

W Polsce działają cztery takie biura. Obsługują one łącznie ponad 800 tys. klientów. To niemal 1/5 ogółu polskich przedsiębiorców. Wszystkie biura posiadają łącznie ponad 200 milionów informacji gospodarczych i udostępniają ponad 50 mln informacji rocznie.

{"register":{"columns":[]}}