W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowa gospodarczo-handlowa UE-Nowa Zelandia (FTA)

Umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Nową Zelandią

1 maja 2024 r. weszła w życie umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Nową Zelandią.

Tryb związania się umową FTA przez Polskę
W związku z tym, że zakres Umowy FTA należy do wyłącznych kompetencji UE, jej wejście w życie nie wymaga podpisania i ratyfikowania przez państwa członkowskie UE. Postanowienia Umowy są wiążące dla państw członkowskich UE, w tym Polski, od dnia jej wejścia w życie.

Cele umowy FTA
Nowoczesna i ambitna umowa, jaką jest umowa UE z Nową Zelandią liberalizuje i ułatwia handel i inwestycje, a także promuje bliższe stosunki gospodarcze, co otwiera znaczące możliwości gospodarcze dla przedsiębiorstw i konsumentów po obu stronach. To przełomowe porozumienie obejmuje także swoim zakresem kwestie zrównoważonego rozwoju, zawiera przepisy poświęcone m.in. równości płci oraz specjalny przepis dotyczący reformy handlu i dotacji do paliw kopalnych.

UE jest dla Nowej Zelandii trzecim co do wielkości partnerem handlowym, a dwustronny handel towarowy stale wzrasta. Oczekuje się, że wraz z wejściem w życie, umowa może zwiększyć wzajemny handel o nawet 30%, roczny eksport z UE do Nowej Zelandii o potencjalne 4,5 mld EUR, a unijne inwestycje - o nawet 80%. Tylko w pierwszym roku stosowania, umowa może obniżyć cła dla przedsiębiorstw UE na łączną kwotę 140 mln EUR.

Zakres umowy FTA
Wejście umowy w życie powoduje następujące skutki:

•    likwidacja wszystkich ceł na ważne gałęzie unijnego eksportu do Nowej Zelandii (wieprzowina, wino, wino musujące, czekolada, wyroby cukiernicze, herbatniki)
•    otwarcie nowozelandzkiego rynku usług w ważnych sektorach (usługi finansowe, telekomunikacja, transport morski, usługi dostawcze)
•    zapewnienie unijnym inwestorom niedyskryminacyjnego traktowania w Nowej Zelandii i analogicznie, nowozelandzkim inwestorem na terenie UE
•    poprawa dostępu unijnych firm do nowozelandzkich zamówień publicznych na towary, usługi, roboty i koncesje budowlane
•    ochrona niemal 2000 unijnych win i alkoholi, takich jak Prosecco, Polska Wódka, wino Rioja, Szampan i Tokaj
•    ochrona 163 z najbardziej znanych tradycyjnych produktów UE (oznaczeń geograficznych), takich jak sery Asiago, Feta, Comté lub Manchego, szynkę Istarski Pršut, marcepan Lübecker czy oliwki Elia Kalamatas
•    ułatwienie przepływu danych, zapewnienie przewidywalnych i przejrzystych zasad handlu internetowego oraz ochrona konsumentów w bezpiecznym środowisku on-line
•    zapobieganie nieuzasadnionym wymogom lokalizacji danych oraz zapewnienie wysokich standardów ochrony danych osobowych
•    wsparcie małych firm w maksymalizowaniu ich potencjału eksportowego (poprzez specjalny rozdział o małych i średnich przedsiębiorstwach)
•    zmniejszenie wymogów i procedur zgodnościowych, a tym samym przyspieszenie przepływów towarów
•    pomoc w ochronie i egzekwowaniu prawa własności intelektualnej dostosowane do unijnych standardów, zgodnie ze zobowiązaniami Nowej Zelandii.

 

Przydatne informacje na temat Umowy FTA
Przedsiębiorcy planujący eksport produktów do Nowej Zelandii na warunkach określonych w Umowie FTA zobowiązani są do zapisania się w systemie zarejestrowanych eksporterów (Registered Exporter system -REX). Szczegółowe wytyczne dotyczące rejestracji znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów. 

 

Więcej informacji na temat Umowy FTA znajduje się na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Handlu Komisji Europejskiej. 

Materiały

Tekst umowy w języku angielskim
Tekst umowy w języku polskim
Access2Markets
Odpowiedzi na najważniejsze pytania
Link do strony internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Handlu KE
System zarejestrowanych eksporterów (REX)
{"register":{"columns":[]}}