W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowa o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi

13.04.2022

14 kwietnia wchodzi w życie Umowa o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, sporządzona w Bridgetown na Barbadosie 15 października 2008 r.

Powiewająca flaga Unii Europejskiej.

Co daje polskim przedsiębiorcom Umowa o partnerstwie gospodarczym z CARIFORUM?

Przede wszystkim uregulowane zasady współpracy gospodarczej, tak w zakresie obrotu towarowego, jak i handlu usługami. Umowa ma za zadanie sprzyjać optymalizacji warunków handlowych, jak i poprawie otoczenia prawnego we współpracy inwestycyjnej, w tym w odniesieniu do zamówień publicznych.

W zależności od gałęzi gospodarczej, podmioty z państw CARIFORUM prowadzące działalność gospodarczą w Polscebędą podlegać wymogom formalnym na takich samych zasadach jak podmioty krajowe. Zapewni to równą konkurencję.

Jednym z głównych celów porozumienia jest zwiększenie dynamiki obrotów handlowych państw CARIFORUM z UE. Wesprze to z jednej strony działania prorozwojowe państw regionu, z drugiej zaś przyczyni się do zwiększenia dywersyfikacji tamtejszych gospodarek.

Wymiana handlowa z państwami CARIFORUM

Umowa o partnerstwie gospodarczym pomiędzy Wspólnotą Europejską a państwami CARIFORUM jest także szansą na dalszą internacjonalizację polskich przedsiębiorstw. Wartość obrotów handlowych pomiędzy Polską a państwami CARIFORUM wyniosła w 2021 r. prawie 716 mln EUR, przy czym wartość polskiego eksportu oszacowano na ponad 494,6 mln EUR (co stanowiło 0,2% ogółu wartości polskiego eksportu), natomiast wartość polskiego importu z państw regionu na ponad 221,2 mln EUR (0,1% ogółu wartości polskiego importu). W kategorii pięciu największych polskich grup towarów eksportowych znajdują się:

  • statki pasażerskie i towarowe,
  • tankowce,
  • wyroby przemysłu elektromaszynowego,
  • wyroby meblarskie
  • artykuły rolno-spożywcze.

Do pięciu największych grup towarów importowanych z państw CARIFORUM należą:

  • statki pasażerskie i towarowe,
  • liniowce pasażerskie i łodzie wycieczkowe,
  • tankowce,
  • tytoń,
  • art. rolno-spożywcze, w tym poszczególne gatunki ryżu
  • art. medyczne.

W skład karaibskiego forum państw wchodzą: Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gujana, Haiti, Jamajka, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Surinam, Trynidad i Tobago.

Materiały

Umowa o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony
Decyzja Rady z dnia 15 lipca 2008 r. w sprawie podpisania i tymczasowego stosowania Umowy o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony (2008/805/WE)
{"register":{"columns":[]}}