21 listopada 2019 r. wchodzi w życie Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Republiką Singapuru (FTA).
Celem Umowy jest liberalizacja i ułatwienie handlu i inwestycji między UE i Singapurem. Porozumienie doprowadzi do powstania silniejszych relacji gospodarczych UE z państwem, które jest największym partnerem handlowym UE spośród krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i piątym w całej Azji (po Chinach, Japonii, Indiach oraz Korei Południowej).
Singapur – pod względem wartości eksportu ogółem – zajmuje 55. pozycję jako partner handlowy Polski, z udziałem w eksporcie Polski ogółem na poziomie 0,1%. Natomiast – pod względem wartości importu ogółem – zajmuje 46. pozycję jako nasz partner handlowy, z udziałem w imporcie ogółem na poziomie 0,3%.
Zakres Umowy należy do wyłącznych kompetencji UE. Dlatego jej wejście w życie nie wymaga ratyfikowania przez państwa członkowskie UE. Postanowienia Umowy są wiążące dla państw członkowskich UE, w tym Polski, od dnia wejścia jej w życie, czyli od 21 listopada br.
Główne postanowienia:
- Ponad 99% wszystkich produktów importowanych z UE do Singapuru jest wolnych od opłat celnych, jednak była to jednostronna decyzja. Dzięki Umowie zobowiązanie to będzie trwałe.
- Singapur zniesie cła na pozostałe produkty, wciąż obłożone cłem.
- Ponad 80% całego przywozu z Singapuru do UE odbywać się będzie bez cła. To m.in. elektronika, produkty farmaceutyczne, produkty petrochemiczne oraz przetworzone produkty rolne.
- Kompleksowa liberalizacja rynków usług i inwestycji.
- Nowe możliwości przetargowe dla oferentów z UE, zwłaszcza w sektorze rynku infrastruktury publicznej.
- Zobowiązanie Singapuru, by nie podnosić ceł na przywóz towarów z UE.
- Tańszy dostęp europejskich przedsiębiorstw i konsumentów do produktów wytwarzanych w Singapurze.
- Wysoki poziom ochrony praw własności intelektualnej, w tym w odniesieniu do egzekwowania tych praw, także na granicy.
Więcej informacji:
Materiały
Umowa gospodarczo-handlowa UE-SingapurInformacje o państwach i współpracy gospodarczej z Polską