1 sierpnia 2020 r. wchodzi w życie umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Wietnamem (EVFTA)
16.07.2020
Wietnam jest z jednym z najszybciej rozwijających się państw świata, z prawie 100-milionową ludnością i dynamicznie rosnącą klasą średnią. Celem EVFTA jest ułatwienie handlu między UE, w tym Polską a Wietnamem. Wartość wymiany towarowej między całą UE a Wietnamem sięga niemal 50 mld EUR rocznie, a w przypadku usług – prawie 4 mld EUR.
Wietnam, który już obecnie jest największym partnerem handlowym Polski w krajach ASEAN, może być dla polskich przedsiębiorców bramą do całej Azji Południowo-Wschodniej. Z kolei Polska jest dla Wietnamu atrakcyjna jako punkt wejścia na rynek Unii Europejskiej.
W 2019 r. obroty handlowe Polski z Wietnamem wyniosły 3,48 mld USD. W 2019 r. w polskim eksporcie do Wietnamu dominowały artykuły rolno-spożywcze o wartości 167 mln USD stanowiące 48,7% eksportu. Kolejne pozycje zajmowały wyroby przemysłu elektromaszynowego – 19,4%, wyroby przemysłu chemicznego – 16,3% oraz wyroby metalurgiczne – 11,3%.
Co sprawia, że Wietnam jest dla polskich przedsiębiorców atrakcyjny?
- Dobrze zorganizowana diaspora wietnamska w Polsce.
- Ze względów historycznych Polska traktowana jest przez władze Wietnamu i Wietnamczyków jako kraj tradycyjnie zaprzyjaźniony. Wśród wietnamskich elit jest około 4 tysiące absolwentów polskich uczelni.
- Wietnam może być jednym z beneficjentów rywalizacji handlowej między USA i Chinami oraz rosnących kosztów pracy w Chinach, m.in. poprzez dalsze przenoszenie produkcji z Chin do Wietnamu.
Postanowienia Umowy są wiążące dla państw członkowskich UE, w tym Polski, od dnia wejścia jej w życie, czyli od 1 sierpnia 2020 r.
Główne postanowienia
- Umowa zakłada ostateczną liberalizację ceł dla 99% obrotu handlowego między UE i Wietnamem. Pozostały 1% zostanie częściowo zliberalizowany przez wprowadzenie kontyngentów taryfowych.
- Z chwilą wejścia w życie Umowy, zostanie zniesione 65% ceł na unijne towary importowane do Wietnamu (pozostałe cła zostaną zniesione stopniowo w ciągu maksymalnie 10 lat) oraz 71% ceł na wietnamskie towary importowane do UE (pozostałe cła zostaną zniesione stopniowo w ciągu maksymalnie 7 lat). Okresy przejściowe obejmą najbardziej wrażliwe towary, w tym m.in. wyroby włókiennicze i obuwie.
- UE nie otworzy rynku całkowicie na import z Wietnamu w przypadku wrażliwych produktów rolnych. Dla produktów tych określone zostały kontyngenty bezcłowe i będą one dotyczyć ryżu, kukurydzy, czosnku, grzybów, jaj, cukru i produktów o wysokiej zawartości cukru, skrobi z manioku, innych rodzajów zmodyfikowanej skrobi, etanolu, surimi i tuńczyka w puszkach.
Przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem szczegółowych informacji na temat Umowy EVFTA proszeni są o kontaktowanie się z Departamentem Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju (SekretariatDHM@mr.gov.pl).
Materiały
Umowa FTA UE-Wietnam (EVFTA)Informacje o państwach i współpracy gospodarczej z Polską