Umowy handlowe UE
Głównym instrumentem realizacji polityki handlowej Unii Europejskiej (UE) są umowy o wolnym handlu zawierane z krajami spoza UE.
Aktualnie negocjowane umowy
Komisja Europejska, w imieniu UE, aktualnie negocjuje bądź wynegocjowała (ale nie weszły jeszcze w życie), szereg umów handlowych z państwami trzecimi lub zgrupowaniami takich państw oraz umowy inwestycyjne.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii identyfikuje polskie interesy w konkretnych negocjacjach, koordynuje wypracowanie polskiego stanowiska oraz prezentuje i broni tego stanowiska na forum UE. Jest też odpowiedzialne za koordynację implementacji zawartych umów handlowych w Polsce.
Najbardziej kompleksowe informacje na temat negocjowanych przez UE umów handlowych zawarte są na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Handlu Komisji Europejskiej.
Materiały
Trwające negocjacje umów handlowych i lista umów zawartychUmowy handlowe będące w mocy
Unia Europejska jest stroną licznych umów o wolnym handlu z państwami trzecimi. Rolą Ministerstwa Rozwoju i Technologii jest promocja korzyści wynikających z tych umów dla polskich przedsiębiorców oraz monitorowanie ich implementacji przez partnerów handlowych z punktu widzenia interesów polskich firm. Umowy zawarte przez UE opublikowane są w Dzienniku Urzędowym UE. Użyteczna wyszukiwarka tych umów znajduje się na stronie Rady Unii Europejskiej.
Osoby zainteresowane uzyskaniem bardziej szczegółowych informacji lub przekazaniem istotnych postulatów proszone są o kontakt z sekretariatem Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii pod numerem telefonu 22 411 92 70 albo na adres e-mail: sekretariatDHM@mrit.gov.pl.
Materiały
Baza traktatów i umów- Ostatnia modyfikacja:
- 14.10.2022 11:59 Sylwia Życzkowska
- Pierwsza publikacja:
- 04.01.2019 12:51 Monika Waćkowska-Kabaczyńska