Unia Europejska przyjęła mandaty na negocjacje z USA
17.04.2019
15 kwietnia br. Rada Unii Europejskiej przyjęła Decyzje i wytyczne (tzw. mandaty negocjacyjne*) upoważniające do rozpoczęcia negocjacji z USA umowy o zniesieniu ceł na towary przemysłowe i umowy oceny zgodności.
Stanowi to wypełnienie konkluzji Rady Europejskiej (21-22 marca br.), które wzywały do podjęcia kroków niezbędnych do szybkiego wdrożenia wszystkich elementów wspólnego oświadczenia Prezydenta USA D. Trumpa i Przewodniczącego KE J.C. Junckera z 25 lipca 2018 r.
Przyjęte mandaty przewidują, że Komisja Europejska dokona dalszej szczegółowej analizy możliwego wpływu przyszłych umów z USA pod względem ekonomicznym, środowiskowym, społecznym, uwzględniając zobowiązania wynikające z innych umów, w tym z paryskiego porozumienia klimatycznego. Ponadto, ocena skutków przyszłych umów i proces negocjacji będą przeprowadzone z poszanowaniem transparencji i w regularnym dialogu z Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi UE, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i innymi interesariuszami. Elementem tego są m.in. trwające konsultacje nt. dobrowolnej współpracy regulacyjnej z USA skierowane do firm, w tym MŚP, izb handlowych, związków zawodowych, organizacji konsumenckich, organizacji pozarządowych, instytutów oceny zgodności, jednostek normalizacyjnych, think-tanków, instytutów badawczych, itd.
UE i USA łączą najgłębsze dwustronne stosunki handlowe i inwestycyjne na świecie, a ich gospodarki są wysoce zintegrowane. Razem odpowiadają one za około połowę światowego PKB i niemal jedną trzecią globalnych obrotów handlowych. USA są głównym odbiorcą eksportu towarów przemysłowych z UE i drugim co do wielkości eksporterem towarów przemysłowych do UE.
Zniesienie ceł na towary przemysłowe i współpraca w zakresie oceny zgodności pozwoliłyby zwiększyć wymianę handlową między UE a USA, ułatwiłyby dostęp do rynku oraz stworzyłyby nowe możliwości zatrudnienia i wzrostu. Zgodnie z udzielonym przez Radę mandatem w negocjacjach uwzględniona zostanie w pełni szczególna wrażliwość niektórych towarów, na przykład produktów energochłonnych i produktów rybołówstwa, oraz wpływ na środowisko wynikający z różnic w uregulowaniach UE i USA. Umowa oceny zgodności usprawni uznawanie wyników potwierdzających zgodność produktów z wymogami technicznymi kraju pochodzenia. Swoim zakresem będzie obejmować te sektory, gdzie wymagane są oceny zgodności strony trzeciej, a w szczególności w obszarach gdzie obecnie napotykane są największe utrudnienia np. w sektorze maszynowym, elektrycznym i elektronicznym.
Wstępna analiza ekonomiczna wykazała, że umowa z USA o zniesieniu ceł na towary przemysłowe do 2033 r. może przyczynić się do wzrostu eksportu UE do USA o 8%, a eksportu USA do UE o 9%. Oznacza to zwiększenie eksportu o odpowiednio 27 mld EUR i 26 mld EUR.
*************
Według danych wstępnych GUS obroty handlowe Polski z USA w 2018 r. wyniosły 14,9 mld USD (wzrost 17,3% r/r). Eksport z Polski do USA wyniósł w 2018 r. 7,3 mld USD i zwiększył się o 18,8% r/r. Import z USA do Polski wyniósł 7,6 mld USD (wzrost 15,9% r/r). W 2018 r. na liście rynków eksportowych USA plasowały się na 8. pozycji, z udziałem 2,8%.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem sekretariatDHM@mpit.gov.pl
* Treść mandatów negocjacyjnych wraz z załącznikami dostępna w linkach poniżej.
Materiały
Wspólne oświadczenie Prezydenta USA D. Trumpa i Przewodniczącego KE J.C. Junckera z 25 lipca 2018 r.Konsultacje nt. dobrowolnej współpracy regulacyjnej z USA
Wstępna analiza ekonomiczna
Treść mandatu negocjacyjnego UE dla umowy oceny zgodności
Załączniki do mandatu negocjacyjnego UE dla umowy oceny zgodności
Treść mandatu negocjacyjnego UE dla umowy ws. zniesienia ceł na towary przemysłowe
Załącznik do mandatu negocjacyjnego UE dla umowy ws. zniesienia ceł na towary przemysłowe
- Ostatnia modyfikacja:
- 17.04.2019 16:31 Agata Żołnacz-Okoń
- Pierwsza publikacja:
- 17.04.2019 16:31 Agata Żołnacz-Okoń