Urzędnicy samorządowi poznają Konstytucję Biznesu
19.04.2018
Już niecałe dwa tygodnie dzielą nas od wejścia w życie Konstytucji Biznesu, czyli pakietu pięciu ustaw, które zmienią polską rzeczywistość biznesową, ułatwiając współpracę administracji z przedsiębiorcami. 18 kwietnia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, odpowiedzialnie za wprowadzenie zmian, zorganizowało spotkanie z ponad 300 urzędnikami z całej Polski, by pokazać, na czym polegają te zmiany i jak je stosować w codziennych kontaktach z przedsiębiorcami.
W najbliższym czasie w całej Polsce odbędą się kolejne spotkania dla przedsiębiorców i urzędników poświęcone Konstytucji Biznesu i innym ułatwieniom dla przedsiębiorców.
– wielokrotnie podkreślała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Tym samym zwracała uwagę, jak ważne jest budowanie partnerskich relacji między biznesem a administracją.
Nauka nowych regulacji
Konstytucja Biznesu, która wchodzi w życie 30 kwietnia br., ma w sposób jednoznaczny, jasny i zwięzły określić fundamenty ustroju gospodarczego Polski w duchu wolności gospodarczej. Jedna z wprowadzanych przez nią zasad to: „Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Samo wejście w życie przepisów jednak nie wystarczy. Potrzebne jest dotarcie do urzędników, którzy będą o nowe prawo się opierali, wydając swoje decyzje. I pokazanie im podczas serii spotkań, jak z tych przepisów korzystać.
"To właśnie urzędy są pierwszym i najczęstszym punktem kontaktu dla przedsiębiorców. Dlatego to przede wszystkim państwa, przedstawicieli administracji, chcemy wyposażyć w wiedzę i informacje o istotnych zmianach zawartych w Konstytucji Biznesu"– zwrócił się do urzędników na otwarciu pierwszego z takich spotkań wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj. Spotkanie odbyło się wczoraj w siedzibie MPiT. Przybyło na nie ok. 300 pracowników urzędów z gmin w całej Polsce.
O czym rozmawiano
Mogli się oni zapoznać z najważniejszymi zmianami wprowadzanymi przez Konstytucję Biznesu. Rozmawiano o powołaniu Rzecznika MŚP, uldze na start, konieczności używania prostego języka i wielu innych. Szerzej o zmianach zawartych w nowych przepisach można przeczytać tutaj >>>
Szczegółowo dyskutowano zaś o innowacjach dot. Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Są to kwestie bardzo istotne dla firm jednoosobowych. Te zaś są chętnie zakładane przez Polaków. Według statystyk gromadzonych w CEIDG, tylko w ciągu jednego dnia (17 kwietnia br.) w Polsce zarejestrowano ponad 1100 nowych firm jednoosobowych, a działalność wznowiło prawie 700 takich podmiotów.Podczas wczorajszego spotkania urzędnicy mogli się dowiedzieć o najważniejszych modyfikacjach w CEIDG, takich jak:
- umożliwienie udostępniania w CEIDG rejestru pełnomocnictw i prokury,
- wprowadzenie zasady automatycznego wznowienia wykonywania działalności po upływie okresu zawieszenia,
- zniesienie limitu czasowego dla zawieszenia działalności wynoszącego 24 miesiące i wprowadzenie możliwości jej zawieszenia na czas nieoznaczony.
Jak już podkreśliliśmy, to dopiero pierwsze tego typu spotkanie z urzędnikami. Dlaczego ich organizacja jest tak ważna?
"Przepisów nie wystarczy opublikować w Dzienniku Ustaw, trzeba je wdrażać. Dlatego pokazujemy pracownikom urzędów, jak te przepisy i zasady interpretować i stosować na co dzień"– wyjaśnił minister Haładyj.
Materiały
undefined- Ostatnia modyfikacja:
- 19.04.2018 10:23 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 19.04.2018 10:23 administrator gov.pl