Ustawa wspierająca poprawę warunków mieszkaniowych z podpisem prezydenta
15.11.2022
Termomodernizacja, redukcja zużycia energii, poprawa stanu technicznego, rozwój OZE – to przedsięwzięcia budowlane, które jeszcze mocniej będą wspierane przez budżet państwa.
Podpisana przez prezydenta ustawa zmienia kilka obowiązujących już ustaw. Wprowadzane zmiany mają na celu wsparcie procesu transformacji ekologicznej budynków. Ma się to odbywać poprzez:
- Zwiększenie skali realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
- Zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł (OZE) i rozwoju OZE w sektorze mieszkaniowym.
- Zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych
- Poprawę stanu technicznego budynków komunalnych.
- Propagowanie wyższych standardów energetycznych w nowo budowanych budynkach społecznych i komunalnych.
W celu osiągnięcia tych celów pomoże szereg instrumentów finansowych takich jak:
- Grant termomodernizacyjny, który będzie udzielany dodatkowo, obok premii termomodernizacyjnej.
- Grant OZE na zakup, montaż i budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub modernizację instalacji odnawialnego źródła energii.
- Grant MZG (MZG-mieszkaniowy zasób gminy) na poprawę efektywności energetycznej w budynkach z mieszkaniowego zasobu gminy.
- Podwyższenie wysokości premii termomodernizacyjnej i premii remontowej.
- Zmianę zakresu przedmiotowego premii remontowej.
- Dodatkowe bezzwrotne wsparcie finansowe dla inwestycji realizowanych z dotacją z Funduszu Dopłat.
- Dodatkowe bezzwrotne wsparcie dla nowego budownictwa społecznego realizowanego przez społeczne inicjatywy mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe we współpracy z gminami.
- Wyższe bezzwrotne finansowe wsparcie udzielane samorządom w związku z budową mieszkań w podwyższonym standardzie efektywności energetycznej.
Dzięki ustawie samorządy będą mogły liczyć na jeszcze wyższe wsparcie budownictwa komunalnego o wysokich standardach energetycznych. Dofinansowanie takich ekologicznych inwestycji będzie wynosić aż 95 proc. kosztów inwestycji – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.
Ustawa wprowadza również możliwość wykupu lokali znajdujących się obecnie w zasobie gminy, które zostały przejęte od zlikwidowanego SIM, w przypadku gdy nie została od najemców pobrana partycypacja (co jest warunkiem ubiegania się w zasobach SIM o wykup zajmowanego lokalu na własność).