W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uzbekistan perspektywicznym partnerem Polski

14.04.2021

W tym tygodniu odbyły się dwa wydarzenia dotyczące współpracy gospodarczej Polski i Uzbekistanu. We wtorek odbyło się Forum Biznesu Polska-Uzbekistan, a w środę — VII posiedzenie Polsko–Uzbekistańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, w którym udział wzięli wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek i Andrzej Gut-Mostowy oraz wiceminister inwestycji i handlu zagranicznego Uzbekistanu Badriddin Abidov. Rozmowy dotyczyły stworzenia warunków dla rozwoju współpracy m. in. poprzez wsparcie projektów handlowych i inwestycyjnych, rozwiązywanie problemów przedsiębiorców, tworzenie sprzyjającego współdziałaniu otoczenia prawnego i informacyjnego.

VII Posiedzenie Międzyrządowej Komisji Polsko-Uzbekistańskiej ds. Współpracy Gospodarczej

Forum Biznesu i posiedzenie Międzyrządowej Komisji Gospodarczej odbywa się w trudnym okresie pandemii. W Polsce podejmujemy aktywne działania walki z pandemią z jednoczesnym wspieraniem przedsiębiorstw dotkniętych ograniczeniami. Dotychczas udzielone wsparcie to ponad 205 mld zł.

— powiedział wiceminister Robert Tomanek.

I dodał:

Pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą na odbudowę i rozwój gospodarczy, w tym w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Polityki Przemysłowej Polski, które wpłyną na wzrost gospodarczy i na zwiększenie innowacyjności i nowoczesności gospodarki (deregulacje i znoszenie barier, „zielona transformacja”, cyfryzacja, programy badawczo-rozwojowe i in.). Ważnym elementem polityki rozwojowej jest współpraca gospodarcza z zagranicą, a jednym z partnerów gospodarczych Polski w Azji Centralnej jest Uzbekistan.

Udział ponad 100 przedsiębiorców we wtorkowym Forum Biznesu Polska-Uzbekistan, zorganizowanym przez narodowe izby partnerskie we współpracy z agencjami i organizacjami wspierania biznesu (Izba Handlowo-Przemysłowa Republiki Uzbekistanu, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Izba Przemysłowo-Handlowa Polska-Azja, Ministerstwo Inwestycji i Handlu Zagranicznego Republiki Uzbekistanu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii) wskazuje na duży potencjał współpracy i zapotrzebowanie na informacje, kontakty i działania w tej dziedzinie.

Podczas forum rozmawiano o współpracy gospodarczej i perspektywach rozwoju dla firm. W trakcie paneli tematycznych zaprezentowane zostały możliwości współpracy w zakresie nowych technologii, w branży budowlanej i budownictwie, w dziedzinie rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego oraz finansowe instrumenty wsparcia współpracy uzbekistańskich i polskich przedsiębiorców.

Forum Biznesu Polska-Uzbekistan koncentruje się na szczególnie ważnych dziedzinach i sektorach, które w znacznej mierze zadecydują o tempie rozwoju naszej współpracy handlowej i inwestycyjnej. Nowe technologie (smart cities, fintech, sektor wodny), rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy, budownictwo i materiały budowlane, ochrona zdrowia, energetyka i przemysł lekki to sektory mające szansę stać się katalizatorami wzrostu współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Uzbekistanem

— powiedział minister Robert Tomanek.

VII Posiedzenie Polsko-Uzbekistańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej poświęcone było tworzeniu warunków dla rozwoju współpracy m. in. poprzez wsparcie projektów handlowych i inwestycyjnych, rozwiązywanie problemów przedsiębiorców, tworzenie sprzyjającego współdziałaniu otoczenia prawnego i informacyjnego.

Planujemy powołanie działającego w trybie ciągłym formatu współpracy, który po stronie polskiej obejmie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu we współdziałaniu z innymi resortami i organizacjami. Umożliwi to kierowanie potrzeb i problemów przedsiębiorców w zakresie współpracy pomiędzy Polską a Uzbekistanem pod jeden adres. W ramach tego mechanizmu już w I połowie 2021 r. przekażemy wykazy polskich firm zainteresowanych realizacją projektów inwestycyjnych i handlowych w Uzbekistanie.


Wspieramy procesy wzmocnienia powiązań gospodarczych Uzbekistanu z gospodarką światową i europejską, w tym prace nad nową, wzmocnioną umową pomiędzy UE a Uzbekistanem oraz procedurę akcesji Uzbekistanu do Światowej Organizacji Handlu. Deklarujemy wsparcie eksperckie tych procesów

— powiedział minister Robert Tomanek.

W ramach posiedzeń Komisji wspierane będą konkretne projekty, m. in. w takich perspektywicznych dziedzinach, jak:

  • tworzenie centrów promocyjno-dystrybucyjnych firm uzbekistańskich w Polsce i polskich w Uzbekistanie,
  • sektor surowcowy, w tym w zakresie zagospodarowania złóż w Uzbekistanie, świadczenia usług serwisowych, przekazywanie polskich doświadczeń i rozwiązań, w tym w górnictwie,
  • ochrona środowiska, w tym w zakresie gospodarki wodnej i gospodarowania odpadami,
  • sektor rolno-spożywczy,
  • budownictwo i materiały budowlane,
  • informatyka,
  • farmacja i ochrona zdrowia,
  • usługi outsourcingowe.

W trakcie posiedzenia Komisji przedstawione zostały perspektywy dwustronnej współpracy handlowej i inwestycyjnej. Omówione zostało współdziałanie w zakresie rolnictwa, w tym możliwość nawiązania systemowej współpracy służb fitosanitarnych Uzbekistanu i Polski, współpraca w dziedzinie transportu, finansów i bankowości, małej i średniej przedsiębiorczości oraz rozwoju start-upów, akredytacji jednostek oceniających zgodność, geologii i przemysłu wydobywczego oraz turystyki.

Jako polski minister odpowiedzialny za turystykę, chciałbym, aby turyści z Uzbekistanu chętnie wybierali Polskę za cel swoich podróży. Liczymy na stopniowe ożywienie ruchu turystycznego, gdy światowa sytuacja epidemiczna na to pozwoli

— podkreślił sekretarz stanu Andrzej Gut-Mostowy.

Zaplanowane zostały również działania w sferze naukowo-innowacyjnej, szkolnictwa, wspierania nauczania języka polskiego, współpracy instytucji medycznych i pomocy rozwojowej.

Obydwie strony wyraziły nadzieję, że Forum Biznesu i posiedzenie Międzyrządowej Komisji Gospodarczej pozwolą wzmocnić relacje handlowe, inwestycyjne, eksperckie i naukowe pomiędzy Polską a Uzbekistanem.

{"register":{"columns":[]}}