Uznawanie kwalifikacji zawodowych cudzoziemców spoza Unii Europejskiej
06.11.2020
Temat kontroli:
Uznawanie kwalifikacji zawodowych cudzoziemców spoza Unii Europejskiej.
Podmiot realizujący kontrolę
Najwyższa Izba Kontroli
Ocena kontrolowanej działalności
W okresie objętym kontrolą, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) podejmowano działania w celu rozpoznania, monitorowania i prognozowania rynku pracy w Polsce, także pod kątem deficytowych zawodów i branż. W corocznych raportach z monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych nie ujmowano jednak prognozy krajowego rynku pracy z uwagi m.in. na dezaktualizację dotychczas stosowanego narzędzia oraz przeciągające się prace nad nowym systemem prognozowania. Nie skorzystano też z możliwości określenia w drodze rozporządzenia zawodów pożądanych dla polskiej gospodarki, co nie sprzyjało optymalizacji działań zmierzających do zapewnienia efektywnego zatrudnienia w zawodach, w których w skali całego kraju występowały niedobory.
W Ministerstwie Rozowju (MR) wykorzystywano opracowania prognostyczne sporządzane w innych urzędach administracji rządowej i instytucjach, w tym dotyczące deficytów kadr w zawodach regulowanych należących do działów administracji rządowej, dla których właściwy był Minister Rozwoju. Aktywnie współpracowano z branżowymi samorządami zawodowymi oraz przedstawicielami pracodawców i pracowników reprezentujących poszczególne sektory w zakresie dostosowywania kwalifikacji i zawodów dla potrzeb rynku pracy.
W MRPiPS podejmowano działania legislacyjne i informacyjne wspierające cudzoziemców we wdrażaniu się do krajowego rynku pracy. Rozszerzono m.in. katalog zawodów, w tym deficytowych, w których do wydania zezwolenia na pracę dla cudzoziemca nie jest wymagana informacja starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy. Udostępniano materiały informacyjno-instruktażowe, także na stronach internetowych przydatnych cudzoziemcom szukającym legalnego zatrudnienia w Polsce, zarówno w języku polskim, jak i w językach obcych najczęściej używanych przez imigrantów. Działania informacyjne nie były jednak ukierunkowane na cudzoziemców o wysokich kwalifikacjach nabytych w krajach spoza UE, którzy chcieliby podjąć pracę na terytorium RP zgodną ze swoimi kwalifikacjami. Przedstawiciele MRPiPS i MR aktywnie uczestniczyli w pracach zespołów międzyresortowych, zajmujących się kwestiami migracji oraz koordynacji systemu uznawania kwalifikacji zawodowych cudzoziemców. W toku prac nad nową polityką migracyjną Polski, trafnie zidentyfikowano liczne ryzyka i wyzwania dotyczące imigracji zarobkowych, w tym trudności w zapewnieniu wysokiego udziału pracowników cudzoziemskich o wysokich kwalifikacjach w krajowym rynku pracy, jednakże dokument finalizujący te prace nie został jeszcze przyjęty.
Wnioski pokontrolne
W związku z niestwierdzeniem nieprawidłowości, Najwyższa Izba Kontroli, nie formułuje uwag ani wniosków.
Szczególowe informacje poniżej.
Materiały
Wystąpienie pokontrolne NIK z 6.11.2020DKT_wystapienie_NIK_MRPiT_i_MR_uznawanie_kwalif_zawod.pdf 0.46MB Informacja o wynikach kontroli z 20.04.2021 r.
- Pierwsza publikacja:
- 10.05.2021 13:36 Agata Kubel-Grabau
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Joanna Puchalska
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Uznawanie kwalifikacji zawodowych cudzoziemców spoza Unii Europejskiej | 2.0 | 08.07.2021 13:37 Agata Kubel-Grabau |
Uznawanie kwalifikacji zawodowych cudzoziemców spoza Unii Europejskiej | 1.0 | 10.05.2021 13:36 Agata Kubel-Grabau |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP