W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

VII edycja Krajowego Forum Interesariuszy Agendy 2030

12.06.2024

„Agenda 2030 – wzrost świadomości - wzrost odpowiedzialności!” pod takim hasłem odbyła się dziś w Ministerstwie Rozwoju i Technologii VII edycja Krajowego Forum Interesariuszy Agendy 2030.

VII edycja Krajowego Forum Interesariuszy Agendy 2030

Ministerstwo Rozwoju i Technologii od blisko dekady realizuje i promuje cele Agendy 2030. Polska sukcesywnie pnie się w rankingach państw, które realizują i osiągają cele Agendy 2030. Ten dokument jest nie tylko wyzwaniem, ale i inspiracją dla innych państw w przygotowywaniu swoich dokumentów strategicznych

- powiedział wiceminister Waldemar Sługocki podczas otwarcia wydarzenia.

Tematyka Krajowego Forum Interesariuszy Agendy 2030 skoncentrowała się na potrzebie zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii „Badanie dotyczące świadomości i gotowości na wdrażanie polityk zrównoważonego rozwoju w sektorze MŚP w Polsce” z marca 2024 r., poziom świadomości na temat regulacji unijnych z zakresu zrównoważonego rozwoju w sektorze MŚP jest bardzo niski. Wydarzenie stanowiło okazję do prezentacji wyników raportu oraz omówienia rekomendacji dotyczących wsparcia dla MŚP w zakresie wdrażania zrównoważonego rozwoju.

Podczas debaty oksfordzkiej eksperci debatowali nad tezą „Małe i średnie przedsiębiorstwa powinny podjąć się dobrowolnego raportowania ESG”. Dzięki tej formie dyskusji prelegenci mieli możliwość zderzenia dwóch różnych perspektyw na kwestie wdrażania zrównoważonego rozwoju w MŚP, a uczestnicy mogli zadecydować, która drużyna bardziej przekonała ich swoją argumentacją.

Wydarzenie umożliwiło także szerszą dyskusję na temat wsparcia MŚP. Podczas panelu „Zrównoważony rozwój jako wyzwanie dla MŚP. Jak możemy wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa do działania zgodnie z zasadami ESG?” eksperci debatowali nad tym, jak odpowiedzieć na wyzwania stojące przed MŚP w kontekście wymogów raportowania. Dyskutowano również na temat roli sektora publicznego we wsparciu MŚP oraz nad tym jakie rozwiązania byłyby najbardziej efektywne i jak zachęcić MŚP do korzystania z nich.  

Po zakończeniu części konferencyjnej, uczestnicy wydarzenia mogli uczestniczyć w jednym z dwóch praktycznych warsztatów: „Identyfikacja ryzyk klimatycznych dla biznesu zgodnie ze standardem ESRS-E1” lub „Należyta staranność i zrównoważone zarządzanie łańcuchem dostaw”. Dzięki nim uczestnicy mogli udoskonalić swoje umiejętności w zakresie raportowania ESG.

Wkrótce udostępnimy nagranie z wydarzenia. Zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie internetowej.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}