W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W ciągu czterech lat dochód rozporządzalny wzrósł w Polsce o 22%

10.05.2019

Dochód rozporządzalny, który przeznaczany jest na konsumpcję i oszczędności, w minionych czterech latach wzrósł w Polsce o 22%. Szczególnie w ostatnich latach widać wyraźną poprawę sytuacji materialnej gospodarstw domowych w naszym kraju. Poza dobrą koniunkturą polskiej gospodarki, wynika to z rosnących transferów ze środków publicznych do gospodarstw domowych w postaci różnego rodzaju świadczeń pieniężnych, rzeczowych i usług.

wykres przedstawiający wzrost dochodu rozporządzalnego w Polsce w latach 2014-2018

Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w 2018 r. osiągnął 1 693 PLN, czyli poziom o 6% wyższy niż rok wcześniej.
 Wzrost miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę to kluczowa miara zdolności gospodarstw domowych do konsumpcji, która w sposób wiarygodny – w warunkach niskiej inflacji – przekłada się na siłę nabywczą portfela obywateli. Ostatnie lata wzrostu dochodu rozporządzalnego umożliwiły poprawę poziomu życia milionów Polaków, z korzyścią dla gospodarki i dla państwa.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.05.2019 14:17 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Pierwsza publikacja:
12.05.2019 14:17 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
{"register":{"columns":[]}}