W Kijowie o współpracy gospodarczej
19.06.2024
– Nasza solidarność w sferze wojskowej powinna pociągać za sobą solidarność w sferze gospodarczej. Dziś chcemy rozmawiać o wymiarze gospodarczym współpracy i biznesowej działalności na terenie Ukrainy – podkreślił minister Krzysztof Paszyk otwierając Forum Odbudowy Ukrainy. W Kijowie trwa trzecia edycja wydarzenia, będącego platformę do nawiązania współpracy polskich firm z ukraińskimi oraz z międzynarodowymi partnerami.
W Forum biorą udział przedstawiciele polskich i ukraińskich firm oraz organizacji branżowych, eksperci, przedstawiciele administracji publicznej obu państw, władz lokalnych, a także polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. Organizatorami Forum są Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza oraz Krajowa Izba Gospodarcza.
Polscy przedsiębiorcy nie od dziś są zainteresowani działalnością na rynku ukraińskim. Bliskość geograficzna oraz znajomość ukraińskich przepisów i realiów, to czynniki sprzyjające dalszemu rozwojowi działalności. We współpracy polsko-ukraińskiej pojawiają się problemy, ale wierzymy, że będą one przezwyciężane. Wierzymy, że sprzyja temu intensywny dialog, jaki prowadzimy ze stroną ukraińską na poziomie rządowym
– mówił minister rozwoju i technologii podczas otwarcia Forum.
W wydarzeniu uczestniczył też wiceminister Niemczycki, który wziął udział w debacie „Integracja europejska drogą do modernizacji i odbudowy Ukrainy”. W trakcie rozmów poinformował, że wsparcie integracji europejskiej Ukrainy, a także Mołdawii, będzie obok bezpieczeństwa czy transformacji energetycznej, podstawowym priorytetem polskiej prezydencji w Radzie UE.
Jesteśmy świadomi, że w procesie rozszerzenia mogą pojawić się obszary potencjalnie wrażliwe. Dlatego warunki przyjęcia nowych członków muszą uwzględniać zasady uczciwej konkurencji podmiotów ukraińskich z podmiotami unijnymi
– zaznaczył wiceszef MRiT.
Podczas wizyty w Kijowie, minister Paszyk i wiceminister Niemczycki złożyli kwiaty pod ścianą pamięci Bohaterów wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Spotkania bilateralne
Udział w Forum był okazją do spotkań z przedstawicielami ukraińskiego rządu.
Z wicepremier Iryną Wereszczuk, minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Ukrainy, przewodniczącą ukraińskiej części Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, minister Krzysztof Paszyk rozmawiał o kontynuacji współpracy w ramach Komisji. Zaproponował organizację kolejnego, dziesiątego posiedzenie Komisji jeszcze w tym roku.
Z kolei spotkanie z wicepremier Julią Svyrydenko, minister gospodarki Ukrainy dotyczyło przede wszystkim współpracy handlowej. Szef MRiT podkreślił, że całkowita liberalizacja handlu UE-Ukraina, będąca wyrazem wsparcia Ukrainy, spowodowała ogromny napływ produktów rolno-spożywczych do Polski.
Polska chce dalej wspierać Ukrainę, ale musimy pamiętać, że ATM miał być rozwiązaniem tymczasowym. W obliczu rozpoczęcia rozmów o akcesji Ukrainy do UE, konieczne są wysiłki Ukrainy w kierunku zbliżania do ustawodawstwa europejskiego i konkurencja na uczciwych warunkach. Dlatego za konieczny uważamy powrót do zasad handlu określonych w DCFTA. Deklarujemy wsparcie dla Ukrainy w dostosowaniu do wymogów stawianych przez prawodawstwo UE
– dodał minister rozwoju i technologii.
Minister Paszyk i wiceminister Niemczycki spotkali się także z Vasylem Shkurakovem, p.o. ministra rozwoju infrastruktury wspólnot i terytoriów Ukrainy.
Polska posiada kompleksowy system ubezpieczeń wspierających polskich przedsiębiorców na ukraińskim rynku. Składa się on z trzech filarów: ubezpieczeń handlu z Ukrainą, wsparcia inwestycji polskich firm i wsparcia rozwoju Ukrainy. Mamy nadzieję, że wspólnie i poprzez zaangażowanie europejskich i międzynarodowych środków, polscy przedsiębiorcy będą ważną częścią odbudowy Ukrainy
– powiedział Krzysztof Paszyk.