W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W relacjach polsko-włoskich stawiamy na współpracę w infrastrukturze, farmaceutyce oraz branży zielonych technologii

04.04.2022

Wzmocnienie bilateralnych relacji gospodarczych, spotkania z sekretarzem stanu we włoskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Manlio Di Stefano, prezes Confindustrii na Europę Marią Luisą Meroni i senatorem Nazario Pagano, a także z przedstawicielami włoskiego biznesu to główne punkty wizyty wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka w Rzymie.

min. Grzegorz Piechowiak i włoscy przedsiębiorcy

Podczas pobytu we Włoszech wiceszef MRiT Grzegorz Piechowiak przedstawił zachęty prawno-podatkowe oraz możliwości inwestycyjne, jakie Polska oferuje zagranicznym przedsiębiorcom. W rozmowie z wiceministrem spraw zagranicznych Włoch Manlio Di Stefano mówił też o różnorodności polskiej gospodarki oraz nakreślił szanse i perspektywy rozwoju polsko-włoskiej współpracy gospodarczej.

Polska i Włochy tradycyjnie pozostają bliskimi partnerami gospodarczymi. Potwierdza to choćby bardzo dobra współpraca inwestycyjna i handlowa. Łączą nas również intensywne relacje w dziedzinie wymiany akademickiej i kulturalnej i przede wszystkim w turystyce. Liczymy na dalsze wzmocnienie współpracy dwustronnej oraz na forum UE

– podkreślił wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

Wiceszef MRiT uczestniczył również  w spotkaniu z inwestorami i przedstawicielami instytucji publicznych, które odbyło się we Włoskim Instytucie Handlu Zagranicznego w Rzymie.

Chciałbym podziękować włoskim przedsiębiorcom za zaangażowanie i wspieranie współpracy gospodarczej między naszymi państwami. Przypomnę tylko, że w latach 2016-2021 w Specjalnych Strefach Ekonomicznych oraz Polskiej Strefie Inwestycji  zezwolenia i decyzje o wsparciu realizacji uzyskały 54 włoskie projekty inwestycyjne na łączną wartość ok. 4 mld zł. Inwestorzy zagwarantowali utworzenie blisko 1200 nowych miejsc pracy

– powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

Te dane plasują przedsiębiorców z Włoch na czwartym miejscu w rankingu wartości inwestycji zagranicznych realizowanych w Polskiej Strefie Inwestycji, który powstał w oparciu o kraj ich pochodzenia oraz dominujący kapitał w przedsiębiorstwie.  

W ambasadzie RP w Rzymie wiceszef MRiT Grzegorz Piechowiak rozmawiał z prezes Confindustrii na Europę Marią Luisą Meroni, szefową włoskiej organizacji pracodawców i przemysłowców.

Doceniamy zaangażowanie polskiego oddziału Confindustrii w pomoc humanitarną dla Ukrainy i uchodźców ukraińskich przebywających w naszym kraju. Liczymy również na rozwój relacji polsko-włoskich w branży farmaceutycznej i infrastrukturalnej oraz sektorze zielonych technologii

– podkreślił wiceminister Grzegorz Piechowiak.

Wiceminister spotkał się także z przewodniczącym Grupy Bilateralnej Włosko-Polskiej w Senacie Republiki Włoskiej, senatorem Nazario Pagano oraz z ambasadorem Włoch w Polsce Aldo Amatim.

Polsko-włoskie relacje gospodarcze

Włochy to piąty partner Polski pod względem eksportu i czwarty jeżeli chodzi o polski import.  W 2021 r. nastąpiło wyraźne ożywienie polsko-włoskiej współpracy handlowej. Eksport na ten rynek zwiększył się o 27% i osiągnął 13,2 mld euro, a import wzrósł o 21% i wyniósł 14,3 mld euro.

Na rynek włoski eksportujemy przede wszystkim:

  • samochody osobowe (ok. 5,7% udziału w 2021 r.),
  • części i akcesoria samochodów (4,9%),
  • aparaturę odbiorczą dla telewizji, monitory, projektory wideo (4,8%),
  • miedź rafinowaną (3,6%),
  • papierosy (2,7%),
  • mięso wołowe (2,4%)
  • silniki spalinowe z zapłonem iskrowym (2,1%).

Z kolei z Włoch importujemy głównie:

  • platynę w stanie surowym (5,5% udziałów w 2021 r.),
  • części i akcesoria samochodów (3,9% udziału w 2021 r.),
  • samochody ciężarowe (3,2%),
  • leki złożone przygotowane do sprzedaży detalicznej (2,5%),
  • wyroby walcowane z żeliwa lub stali niestopowej (2,1%),
  • rury, przewody rurowe i profile z otwartym szwem lub nitowane (2%)
  • samochody osobowe (1,5%).
{"register":{"columns":[]}}