W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Waldemar Buda: zaproponowaliśmy wykup mieszkań po znacznie niższych cenach niż rynkowe

16.06.2023

W ramach rynkowej i społecznej części programu Mieszkanie Plus dotychczasowym najemcom zostały zaproponowane warunki przejęcia lokali na własność. Dla osób, które nie chcą skorzystać z takiej możliwości i nadal będą wynajmować mieszkania, do końca 2025 roku została zamrożona wysokość czynszu.

Blok mieszkalny z PRL-u

Zaproponowaliśmy wykup mieszkań po bardziej niż preferencyjnych stawkach, znacząco niższych od tych, jakie są notowane na rynku. Przykładowo, jeśli metr mieszkania na rynku w Gdyni kosztuje ok. 12 tys. zł, my proponujemy 7,7 tys. zł

– poinformował Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Dodatkowo dla tych, którzy chcą dojść do własności w ciągu 25 lat, przygotowaliśmy dodatkowe wsparcie – dopłata do raty ceny mieszkania. Przypominam, że nie ma obowiązku przejmowania zajmowanych mieszkań na własność. Każdy z najemców może nadal wynajmować swój lokal. Do końca 2025 roku zamroziliśmy w nich czynsze

– dodał minister.  

Najemcy Funduszu Mieszkań dla Rozwoju w 14 lokalizacjach w całej Polsce (w Radomiu, Krakowie, Świdniku, Zamościu, Dębicy, Gdyni, Katowicach, Nowym Targu, Wrześni, Toruniu, Mińsku Mazowieckim, Łowiczu, Białej Podlaskiej oraz Wałbrzychu) będą mogli wykupić mieszkania na własność korzystając z dwóch rozwiązań.

Tańszy sposób dojścia do własności

Pierwsze z nich to zakup mieszkania. Można będzie tu skorzystać  np. z „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”, który wejdzie w życie 1 lipca tego roku.  Drugim rozwiązaniem jest zawarcie umowy najmu z dojściem do własności na okres ok. 25 lat. Oferta wykupu w ramach najmu zostanie objęta dopłatą, która zniweluje ewentualną różnicę między miesięczną opłatą za dojście do własności, a wysokością raty kredytu 2 proc. W tym przypadku problem wzrostu opłat za najem mieszkania w systemie dojścia do własności, to przede wszystkim efekt inflacji.

Z tego rozwiązania skorzystać będzie mógł każdy najemca mający umowę najmu z dojściem do własności, który nie posiada innego mieszkania. Dopłata będzie zbliżona do tej, jaką otrzymają kredytobiorcy bezpiecznego kredytu 2%. Obniży ona o około 20% opłaty ponoszone przez najemcę. Jeśli najemca korzystać będzie jednocześnie z dopłat do czynszu, łącznie płacić będzie mniej prawie o połowę. Dodatkowo sama cena mieszkania będzie znacząco niższa niż mieszkań jakie nabyć można na rynku. Oznacza to, że warunki na jakich najemcy będą mogli uzyskać wsparcie będą najatrakcyjniejszym rynkowym sposobem nabycie własności mieszkania.

Zamrożone czynsze do końca 2025 roku

Dla osób, które nie chcą stać się właścicielami zajmowanych mieszkań do 2025 roku zamrożono czynsze – oferowana stawka czynszu oraz kaucja nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku. Oszczędność dla budżetu domowego najemcy wyniesie nieco ponad 5 tysięcy złotych. Dodatkowym wsparciem będzie zwrot kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu, który będzie dotyczył wszystkich najemców osiedli Funduszu Mieszkań dla Rozwoju (średnia oszczędność to 1500 zł). Osoby korzystające z dopłat do czynszu już w lipcu będą mogły też złożyć wniosek o waloryzację tych dopłat. Nowa stawka dopłaty pokryje wszystkie dotychczasowe podwyżki czynszu.

Koszty zarządzania lokalami znacząco wzrosły, zatem tak jak na całym rynku najmu znalazło to odbicie w stawkach czynszu. Dlatego tez zostały już wprowadzone przepisy waloryzujące wysokość dopłat do czynszu i już od lipca najemcy będą mogli składać wnioski o podniesienie dopłaty do czynszów

– poinformował Waldemar Buda.

W ramach części rynkowej i społecznej programu „Mieszkanie Plus” wybudowanych zostało ponad 19,8 tys. lokali mieszkalnych, a ok. 32,4 tys. lokali znajduje się obecnie w budowie.  Ok. 5 tys. z pośród tych mieszkań możliwych będzie do nabycia w ramach umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. Zamieszkanie w pozostałych możliwe jest na zasadach najmu o preferencyjnej stawce czynszu.  Rozpoczęte inwestycje w ramach programu zostaną planowo ukończone. Beneficjentami programu są  osoby, których nie stać na kupno mieszkania na zasadach rynkowych, a jednocześnie mają za duże dochody, by uzyskać prawo do zajmowania lokalu socjalnego.

{"register":{"columns":[]}}