Wdrażanie celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030
29.03.2018
Temat kontroli
Przygotowanie do wdrażania celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030
Podmiot realizujący kontrolę
Najwyższa Izba Kontroli
Ocena kontrolowanej działalności
W ocenie NIK, w Ministerstwie Rozwoju zostały zapoczątkowane, a następnie kontynuowane w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii skuteczne działania na poziomie krajowym, które mogą zapewnić włączenie celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 do polityk krajowych na rzecz rozwoju. Wyznaczone zostały cele rozwojowe w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), które są spójne z celami zrównoważonego rozwoju przyjętymi wraz z agendą ONZ, budowane jest partnerstwo administracji rządowej z innymi interesariuszami na rzecz współzarządzania procesami rozwojowymi i realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz prowadzone są prace na rzecz doboru wskaźników mierzących postęp w realizacji celów. Zostały podjęte działania we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym dla zapewnienia monitorowania postępów realizacji celów zrównoważonego rozwoju przyjętych wraz z Agendą 2030.
Ministerstwo rozpoczęło przygotowywanie wieloszczeblowego systemu współdziałania instytucji państwa z samorządami województw i samorządami lokalnymi oraz partnerstwa w celu monitorowania i raportowania realizacji celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030. Opracowana struktura organizacyjna będzie służyła włączeniu we współzarządzanie instytucji państwa, w tym organów konstytucyjnych, administracji rządowej i samorządu terytorialnego, także przedstawicieli partnerów społeczno-gospodarczych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, środowisk akademickich oraz podmiotów prywatnych w szczególności przedsiębiorców.
Zainicjowane działania w kierunku budowania społeczno-instytucjonalnego partnerstwa na rzecz wdrażania Agendy 2030 w Polsce zdaniem NIK, powinny być kontynuowane i zintensyfikowane w celu włączenia jak najszerszego grona interesariuszy reprezentujących różne środowiska. Dalsze upowszechnianie i promocja poprzez włączanie w to zadanie szerokiego grona instytucji administracji rządowej i samorządu terytorialnego, w opinii NIK, spowoduje zwiększenie świadomości w społeczeństwie dotyczącej realizacji celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 w Polsce.
Struktura instytucjonalna przygotowana do zarządzania procesem wdrażania celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 w Polsce została przygotowana z zastosowaniem zintegrowanego podejścia (whole of govemment) oraz jest spójna z zasadą, że nikt nie zostanie pominięty (no one will be left behind) przyjętą w realizacji Agendy 2030. Projekt Agenda 2030 ONZ w Polsce, zakładający stworzenie do końca 2018 r. mechanizmu koordynacji na szczeblu rządowym, w ocenie NIK ma być efektywnym narzędziem wdrażania przez Polskę Agendy 2030 i jej celów zrównoważonego rozwoju.
Wnioski pokontrolne
nie sformułowano
Szczegółowe wyniki kontroli w załączniku
Materiały
wystąpienie pokontrolne- Pierwsza publikacja:
- 04.01.2019 16:34 Martyna Krawczonek
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Joanna Puchalska
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Wdrażanie celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 | 1.1 | 18.06.2019 14:31 Monika Waćkowska-Kabaczyńska |
Wdrażanie celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 | 1.0 | 04.01.2019 16:34 Martyna Krawczonek |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP