Wiceminister Anna Kornecka: 11 projektów w 9 miesięcy
05.08.2021
Podsekretarz stanu w MRPiT Anna Kornecka 4 sierpnia 2021 roku przestała pełnić swoją funkcję. Odpowiadała za politykę mieszkaniową – wprowadzenie tzw. Pakietu mieszkaniowego, który zwiększa dostępność mieszkań dla Polaków. Nadzorowała reformę planowania i zagospodarowania przestrzennego. Pracowała nad liberalizacją tzw. ustawy odległościowej – czyli nad ułatwieniem budowy farm wiatrowych na lądzie. Przeprowadziła cyfryzację procesu budowlanego i rozpoczęła prace nad wprowadzeniem polskich REIT-ów.
SIM-y: mieszkania dostępne cenowo
Minister Kornecka odpowiadała przede wszystkim za politykę mieszkaniową w Polsce – koordynowała m.in. uchwalenie tzw. Pakietu mieszkaniowego, czyli nowelizację ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Jego częścią są nowo powstające w całej Polsce Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe – spółki budujące dostępne cenowo mieszkania na wynajem. Mieszkania w SIM będą mogły wynajmować osoby spełniające kryteria dochodowe określone ustawowo (limity są różne dla poszczególnych województw) i nieposiadające tytułu prawnego do innego lokalu w tej samej miejscowości.
MRPiT wprowadziło wiele rozwiązań zachęcających gminy do przystępowania do SIM. Podniesiono wysokość grantu z Funduszu Dopłat dla gminy na partycypację w budowie mieszkań, m.in. przez SIM. Umożliwiliśmy uzyskanie przez samorządy bezzwrotnego wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 3 mln złotych na tworzenie nowej spółki SIM lub do 10% wartości inwestycji mieszkaniowej prowadzonej przez SIM już istniejący. Wsparcie finansowe inwestycji SIM uzupełnia preferencyjny kredyt dostępny dla spółki w Banku Gospodarstwa Krajowego. SIM to flagowy projekt minister Korneckiej. Mimo pandemii w ciągu zaledwie kilku miesięcy powołano aż 12 spółek SIM – od Pomorza po Podkarpacie. Zostały im przekazane nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 21 hektarów.
Od 2022 roku po spłacie kredytu zaciągniętego przez SIM na budowę mieszkań najemca będzie mógł ubiegać się o własność mieszkania lub skorzystać z tzw. wakacji czynszowych, czyli rozliczyć wpłaconą partycypację w czynszu (dzięki temu najemca będzie płacił niższy nawet o 20% czynsz).
Choć wprowadzone przepisy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa obowiązują dopiero od 5 marca 2021 roku, już dziś widać, że dokonały prawdziwego przełomu w realizowanym od 2007 roku programie wsparcia budownictwa społecznego i komunalnego. Złożone w okresie zaledwie pięciu pierwszych miesięcy wnioski obejmują już 246 gminnych inwestycji i budowę 7130 mieszkań. To rekordowe osiągnięcie na przestrzeni ostatnich 14 lat.
Do polskiego prawa wprowadzono także Społeczne Agencje Najmu. Dzięki ich pośrednictwu gmina będzie mogła zapewnić mieszkania tym członkom wspólnoty samorządowej, których sytuacja życiowa nie pozwala na wynajem na zasadach komercyjnych.
Część pakietu mieszkaniowego to także ustawa Lokal za grunt. Zgodnie jej przepisami inwestorzy mogą nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym.
Cyfryzacja procesu budowlanego
Pakiet mieszkaniowy obejmuje też zmiany w Prawie budowlanym, które umożliwiają sprawną cyfryzację procesu budowalnego. W efekcie od 1 lipca pozwolenie na budowę można składać online w serwisie e-budownictwo. W sumie dzięki cyfryzacji można złożyć online już 23 formularze. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii realizuje ambitny cel, aby wszystkie formalności budowlane były w pełni cyfrowe. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze rozwiązania służyły wszystkim działającym w branży inwestycyjno-budowlanej.
Anna Kornecka działała aktywnie w sprawie uruchomienia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Można tam złożyć online obowiązkowe deklaracje o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce – chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki oraz fotowoltaikę. CEEB to bardzo duży projekt proekologiczny; konkretne zadanie z misją w tle. Budowa nowego systemu została powierzona GUNB. Docelowo ma mieć formę elektronicznego rejestru, obsługiwanego przez aplikację dostępną w wersji mobilnej i webowej. Utworzenie ewidencji zostało skorelowane ze zmianami w funkcjonującym programie „Stop Smog”.
Pakiet deregulacyjny
Projektem koordynowanym przez wiceminister Annę Kornecką była także Tarcza Prawna – czyli pakiet deregulacyjny, który ma zmniejszyć obciążenia administracyjne i prawne dla firm i obywateli. Pracę nad nią prowadzi Międzyresortowy zespół ds. likwidowania barier administracyjnych, któremu wiceminister przewodniczyła. Według założeń resortu, zmiana regulacji ma dokonywać się ewolucyjnie, etapami. Tarcza Prawna została podzielona na cztery odsłony. Na pierwszą złożyło się pięć grup zagadnień: wprowadzenie postępowania uproszczonego oraz milczącego trybu załatwiania sprawy, wprowadzenie jednoinstancyjności w niektórych postępowaniach administracyjnych, cyfryzacja i elektronizacja procedur, inne formy uproszczeń postępowań i tzw. przepisy COVID-owe – czyli przepisy pandemiczne, sprowadzające się np. do przesunięcia w czasie pewnych obowiązków regulacyjnych. Pierwszy pakiet zmian czeka na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Inwestycje w zieloną energię
Minister Kornecka intensywnie pracowała nad założeniami nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – tzw. ustawą odległościową. Stale rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, wysokie koszty krajowego węgla i zmiany klimatu skłaniają do pozyskiwania energii z innych źródeł niż paliwa kopalne. Ustawa ma wykorzystać krajowy potencjał lądowej energetyki wiatrowej i doprowadzić do zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Liberalizacja ustawy odległościowej została wpisana do Krajowego Planu Odbudowy, w ramach unijnego Funduszu Odbudowy. Dokument ten zyskał aprobatę rządu i został wysłany do Komisji Europejskiej. MRPiT spodziewa się, że liberalizacja ustawy odległościowej powinna wejść w życie pod koniec listopada.
Minister Kornecka wielokrotnie zaznaczała, że zielona energia jest tańsza. Podkreślała potrzebę odblokowania lądowej energetyki wiatrowej, która wynika także z faktu rosnących cen energii, paliw, uprawień do emisji CO2. Ma to bezpośrednie przełożenie na finalne ceny energii dla konsumentów i konkurencyjność polskiej gospodarki. Ponadto inwestorzy, którzy chcą inwestować w naszym kraju, pytają o dostępność do tzw. zielonej energii, wytworzonej przez OZE. Aby sprostać tym wyzwaniom, musimy odblokować rozwój tej branży.
Ochrona przed chaotyczną zabudową
Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego – to kolejny projekt nadzorowany przez Annę Kornecką. Zmiany mają doprowadzić do uproszczenia i uregulowania systemu planowania przestrzennego, dostosowania go do zmieniającego się otoczenia. Nacisk zostanie położony na kwestie związane z dostępnością przestrzeni dla obywateli, adaptacją do zmian klimatu czy bezpieczeństwem. Mieszkańcy od lat wnioskują o ochronę cennych terenów przed chaotyczną zabudową. Gminy muszą otrzymać mocniejsze narzędzia finansowe, proceduralne i prawne, aby poprawić jakość życia mieszkańców. Dlatego w ramach reformy planowania przestrzennego do 2026 roku w gminach powstaną nowe dokumenty, które odpowiedzą na te wyzwania.
Inwestycje w najem nieruchomości
Anna Kornecka od kilku tygodni przewodniczyła międzyresortowemu zespołowi, który ma opracować założenia do ustawy o podmiotach inwestujących w najem nieruchomości, czyli tzw. REIT-ach. To rodzaj funduszy inwestycyjnych, pozwalających na ulokowanie środków w nieruchomościach przeznaczonych na wynajem. Formuła funduszy wspólnego inwestowania pozwala na wejście na rynek nieruchomości także mniejszym inwestorom. REIT-y mogą więc być atrakcyjną alternatywą np. dla lokat bankowych.
Kooperatywy mieszkaniowe
W lipcu, dzięki zaangażowaniu wiceminister Anny Korneckiej, ruszyły konsultacje publiczne projektu ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Dzięki wprowadzeniu do porządku prawnego formuły kooperatywy mieszkaniowej ułatwimy budowę domów ich przyszłym mieszkańcom. Mieszkańcy zaprojektują dla siebie nie tylko budynek i poszczególne lokale mieszkalne, ale też wspólne przestrzenie do życia, np. świetlicę, pralnię czy miejsce spotkań. Taka formuła realizacji inwestycji mieszkaniowej może być szansą na obniżenie kosztów pozyskania mieszkania oraz na budowę kapitału społecznego.
Bon mieszkaniowy
Anna Kornecka przygotowała także w MRPiT projekt ustawy, mający na celu wprowadzenie bonu mieszkaniowego. Został on złożony w KPRM. Bon mieszkaniowy to element Polskiego Ładu, zakładający finansowe wsparcie dla Polaków, którzy chcą wynająć lub kupić mieszkanie bądź dom jednorodzinny, a także go wybudować. Bon mieszkaniowy przyznawany będzie w wysokości uzależnionej od liczby członków rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem liczby dzieci oraz osób z niepełnosprawnością. Będą dwa warianty bonu mieszkaniowego: społeczny i rodzinny.
Anna Kornecka funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii objęła 26 października 2020 r.
Jest prawniczką, menadżerem i działaczką społeczną. Pełniła funkcję Wiceprezesa Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego Sp. z o.o. w Krakowie. Wcześniej była Prezesem spółki Nowe Centrum Administracyjne Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Zasiadała w radach nadzorczych spółek: Nowe Centrum Administracyjne Sp. z o.o. oraz Opakomet S.A. Przez wiele lat prowadziła kancelarię radcy prawnego zajmującą się prawną obsługą przedsiębiorstw. Pracowała w zespole doradzającym przy budowie największych infrastrukturalnych inwestycji w kraju związanych z organizacją Euro2012. W latach 2012-2013 wykładowca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W latach 2011-2019 sprawowała funkcję pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie.
Ukończyła prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim i aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Ukończyła studia doktoranckie w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Podyplomowe Studium Prawa Autorskiego, Prasowego i Wydawniczego na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Jest absolwentką Europejskiej Akademii Dyplomacji w Warszawie. Aktualnie jest słuchaczem studiów Executive MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, ÉM Normandie Business School we Francji oraz AESE Business School w Portugalii.
Jest radcą prawnym oraz autorem książek i publikacji z dziedziny prawa budowlanego, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz postępowania administracyjnego. Ekspert i doradca w projekcie realizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa „Profesjonalni urzędnicy - prawo budowlane" (2017-2018) oraz Ministerstwo Rozwoju – „Niskoemisyjność i prognozowanie w planowaniu przestrzennym” (2018-2019). Jest doświadczonym wykładowcą szkoleniowym i autorką programów szkoleniowych dla pracowników administracji architektoniczno-budowlanej, nadzoru budowlanego oraz izb inżynierów budownictwa.
Od kilkunastu lat członek, a od 2018 roku Przewodnicząca Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, gdzie odpowiada za coroczną kwestę na rzecz odbudowy zabytkowych nagrobków na cmentarzach Krakowa oraz organizuje prace remontowe i konserwatorskie na Cmentarzu Rakowickim.