Wiceminister Anna Kornecka wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym przez Ambasadę Królestwa Danii
16.02.2021
Przygotowana przez Komisję Europejską Strategia Fala Renowacji była tematem spotkania zorganizowanego przez Ambasadę Królestwa Danii w Warszawie, w którym uczestniczyła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
Spotkanie online, którego inicjatorem była Ambasada Królestwa Danii w Warszawie, stanowiło okazję do wymiany opinii na temat Strategii Fala Renowacji oraz do dyskusji o możliwościach, jakie strategia stwarza dla Polski. Przy wirtualnym okrągłym stole zasiedli przedstawiciele ministerstw, organizacji pozarządowych, a także przedsiębiorcy.
Kompleksowe spojrzenie na renowację budynków to nie tylko zwiększenie tempa termomodernizacji, ale podejście do sektora budowlanego całościowo, m.in. poprzez odpowiednie kształcenie, czy też inwestycje w innowacje
– podkreśliła wiceminister Anna Kornecka.
Inwestowanie w renowację budynków przyniesie nie tylko korzyści dla sektora budowlanego i całej gospodarki, ale również wpłynie na poprawę jakości powietrza oraz komfortu życia i zdrowia Polaków. Prace renowacyjne generują miejsca pracy oraz zapotrzebowanie na towary i usługi. Podnoszą także wartość nieruchomości
– dodała wiceminister.
Strategia Fala Renowacji przewiduje szereg działań i inicjatyw mających pomóc państwom członkowskim w przyspieszeniu tempa renowacji budynków oraz zwiększeniu ich efektywności energetycznej. Realizacja założeń strategii przyczyni się do poprawy sytuacji gospodarczej kraju oraz osiągnięcia celów klimatycznych stawianych przez Komisję Europejską.
Cel Strategii Fala Renowacji
Komisja Europejska opracowała Strategię Fala Renowacji w celu poprawy efektywności energetycznej budynków w całej Europie. Komisja za jej pomocą chce zwiększyć wskaźnik renowacji co najmniej dwukrotnie w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Renowacje mają przyczynić się m.in. do zwiększenia efektywności energetycznej budynków i bardziej oszczędnego gospodarowania zasobami, a także do utworzenia nowych miejsc pracy w sektorze budowalnym. Strategia została opublikowana w październiku 2020 r.
Założenia Długoterminowej Strategii Renowacji
Długoterminowa Strategia Renowacji, przygotowana przez MRPiT, zawiera wytyczne w zakresie wsparcia renowacji budynków w Polsce. Strategia jako rekomendowaną ścieżkę termomodernizacji wskazuję tę która łączy szybki wzrost skali płytkiej termomodernizacji w perspektywie do 2030 r. ze stopniowym upowszechnieniem głębokiej termomodernizacji, tak aby po 2030 r. był to dominujący sposób realizacji tego typu inwestycji. Takie podejście pozwoli m.in. na wsparcie masowej wymiany źródeł ogrzewania, a w konsekwencji na efektywną poprawę jakości powietrza w najbliższych latach. Projekt został 11 lutego przekazany do konsultacji publicznych.