W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Golecki: Polska w światowej czołówce realizacji celów Agendy 2030

22.02.2022

„Agenda 2030 – na drodze do ambitnych celów – Zmierzmy się!” – to tytuł, pod którym odbyła się organizowana przez MRiT konferencja, poświęcona budowaniu skutecznych partnerstw na rzecz Agendy 2030. Wydarzenie otworzył wiceminister rozwoju i technologii Mariusz Jerzy Golecki. Inicjatywa MRiT jest realizowana jako część Kampanii 17 Celów, która ma zachęcić przedstawicieli polskiego biznesu do podjęcia działań na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju i wykorzystania szans biznesowych płynących z Agendy 2030.

MinGolecki_na_konferencji_Agenda_2030

Agenda 2030 to przyjęty przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) program działań o bezprecedensowym zakresie i znaczeniu, definiujący model zrównoważonego rozwoju na poziomie globalnym. Obejmuje 17 celów zrównoważonego rozwoju oraz powiązanych z nimi 169 zadań, które oddają trzy wymiary zrównoważonego rozwoju – gospodarczy, społeczny i środowiskowy.

Polska jest zaliczana do światowej czołówki państw odnotowujących postępy w realizacji celów Agendy 2030. Według raportu „Sustainable Development Report 2021” zajmujemy pośród 165 krajów wysokie 15. miejsce z wynikiem realizacji SDGs na poziomie 80,2%. Według autorów tego raportu, Polska osiągnęła już dwa cele Agendy 2030: SDG 1 – koniec z ubóstwem, SDG 15 – życie na lądzie. Jesteśmy też na dobrej drodze do osiągnięcia kolejnych, tj. SDG 4 – dobra jakość edukacji, SDG 6 – czysta woda i warunki sanitarne oraz SDG 9 – innowacyjność, przemysł i infrastruktura. W odniesieniu do żadnego z celów nie odnotowujemy regresu

– zaznacza wiceminister Mariusz Jerzy Golecki.

Tematem przewodnim konferencji była skuteczna miara postępów wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wymaga ona agregacji danych na każdym szczeblu: międzynarodowym, rządowym, regionalnym oraz skutecznej współpracy z firmami, aby korzystać z danych sektora prywatnego na potrzeby skanowania stanu obecnego, poszukiwania odpowiednich rozwiązań oraz podejmowania strategicznych decyzji na szczeblu rządowym i międzynarodowym, tak aby w rezultacie uzyskać najlepszy rezultat.

Wiceminister Golecki zwrócił uwagę również na szerszy kontekst zrównoważonego podejścia do biznesu.

Musimy też być świadomi dynamicznego rozwoju prawodawstwa unijnego. Na forum Unii Europejskiej toczą się obecnie prace legislacyjne nad projektem dyrektywy w sprawie raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju (czynników ESG). W myśl projektu dyrektywy, od 2023 r. obowiązkiem raportowania ESG zostaną objęte zarówno spółki publiczne, jak i prywatne, które zatrudniają powyżej 250 pracowników

– zwrócił uwagę wiceszef resortu rozwoju i technologii.

Uczestnicy konferencji zapoznali się z problematyką mierzenia postępów realizacji Agendy 2030 z perspektywy Głównego Urzędu Statystycznego oraz doświadczeniami biznesowych praktyków partnerstw na rzecz Agendy 2030, czyli między innymi o tym  jak stworzyć skuteczny proces ewaluacji, o wyzwaniach, rozwiązaniach i doświadczeniach z rynku.

W 2022 roku Kampania 17 prowadzona jest pod hasłem Partnerstwa Przyszłości. Przez cały rok będziemy mówić i pokazywać, jak działają skuteczne partnerstwa na rzecz Agendy 2030. Pierwszą cechą dobrze działającego partnerstwa jest dobre wyznaczanie celów oraz dostosowanych do nich wskaźników. Temu tematowi poświęciliśmy konferencję „Agenda 2030 – Zmierzmy się!”.

{"register":{"columns":[]}}