W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Grzegorz Piechowiak: Afryka to dziś jeden z najbardziej perspektywicznych rynków świata

30.03.2022

Udział w Polsko-Afrykańskim Forum Gospodarczym, spotkania z nigeryjskim ministrem górnictwa i sektora stalowego oraz z ministrem ds. handlu zagranicznego ZEA, wizyta w ekologicznym mieście Masdar City to kolejne punkty pobytu wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wiceminister Grzegorz Piechowiak z uczestnikami Polsko-Afrykańskiego Forum Gospodarczego Dubaj 2022

W Polsko-Afrykańskim Forum Gospodarczym w Dubaju uczestniczyło ponad 400 przedsiębiorców, ekspertów i przedstawicieli instytucji publicznych z 40 państw z całego świata, w tym z 21 państw afrykańskich.

Obroty handlowe między Polską a krajami afrykańskimi wynoszą obecnie ok. 8 mld dolarów i stale rosną, w 2021 r. w porównaniu do poprzedniego zwiększyły się o niemal 29%. Afryka to jeden z najbardziej perspektywicznych rynków świata. Charakteryzuje go duży potencjał gospodarczy i demograficzny. Forum w Dubaju to znakomita okazja do umocnienia i rozwinięcia tych relacji gospodarczych

– powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

Podczas paneli eksperckich ich uczestnicy dyskutowali na temat kondycji i przyszłości branży spożywczej, transportowej i infrastrukturalnej, zielonych technologii i ochrony zdrowia. Rozmowy dotyczyły też  nowych rozwiązań w medycynie oraz instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców, w kontekście relacji polsko-afrykańskich.

Rozmowy i spotkania gospodarcze

 

W trakcie Polsko-Afrykańskiego Forum Gospodarczego w Dubaju wiceminister Grzegorz Piechowiak spotkał się z ministrem ds. handlu zagranicznego ZEA Thanim Bin Ahmedem Al. Zeyoudim. Tematem rozmowy, w której uczestniczyli również wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka oraz prezes PAiIH Krzysztof Drynda, były polsko-emirackie relacje gospodarcze. Natomiast podczas spotkania z nigeryjskim ministrem górnictwa i sektora stalowego Olamilekanem Adegbitem omówił perspektywy współpracy między Polską i Nigerią w tych obszarach.

W kolejnym dniu pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wiceminister Grzegorz Piechowiak zwiedził Masdar City. To pierwsze w pełni ekologiczne, samowystarczalne energetycznie  miasto, które od 2006 r. jest budowane na terenie emiratu Abu Dhabi. Powstaje ono na pustyni, ok. 17 km na południowy-wschód od stolicy kraju. Docelowo miasto ma być domem dla 50 tys. mieszkańców oraz miejscem pracy dla 40 tys. pracowników spoza niego.

Na koniec pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wiceszef MRiT wziął również udział w - organizowanym cyklicznie przez emirackie Ministerstwo Gospodarki – Dorocznym Spotkaniu Inwestycyjnym w Dubaju. Na przestrzeni lat stało się ono wiodącą platformą wymiany informacji i dyskusji na temat inwestycji na Bliskim Wschodzie, w której uczestniczą eksperci oraz przedstawiciele czołowych korporacji, instytucji  finansowych i rządowych z całego świata. Tegoroczna, już jedenasta z kolei edycja odbyła się pod hasłem „Inwestycje w zrównoważone innowacje na rzecz kwitnącej przyszłości”.

Polsko-afrykańskie stosunki gospodarcze

 

W 2021 r. eksport polskich towarów do krajów afrykańskich wyniósł 4 mld dolarów, a import – 3,9 mld dolarów. To oznacza, że polski eksport do Afryki w porównaniu do roku poprzedniego wzrósł o 21,4%, zaś import z tego kontynentu  o 36,8%

Do Afryki eksportujemy głównie: zboża, maszyny i urządzenia mechaniczne, mięso, przetworzy zbożowe, pieczywo cukiernicze, produkty mleczarskie, jaja, miód naturalny, maszyny i urządzenia elektryczne, paliwa mineralne oraz statki i łodzie, wyroby tytoniowe.

Głównymi kierunkami polskiej ekspansji gospodarczej na rynki afrykańskie  w 2021 r. były: RPA (753,7 mln dolarów), Algieria (720,2 mln dolarów), Maroko (645,7 mln dolarów), Egipt (417,1 mln dolarów), Tunezja (153,2 mln dolarów).

Kluczową pozycję zajmują artykuły rolno-spożywcze (1 493,4 mln dolarów, udział 45,7%) wyroby przemysłu elektro-maszynowego (895,4 mln dolarów, udział 27,4%) oraz wyroby przemysłu chemicznego (291,3 mln dolarów, udział 8,9%). Łącznie na wymienione wyżej trzy grupy towarowe przypada ponad 80% naszego eksportu do Afryki.

W 2021 r. najwięcej produktów importowaliśmy  z Nigerii (na łączną kwotę 927 mln dolarów), Maroka (869,2 mln dolarów), RPA (487,5 mln dolarów), Tunezji (308,3 mln dolarów) oraz Egiptu (308,2 mln dolarów), Liberii (229,2 mln dolarów), Wybrzeża Kości Słoniowej (193,4 mln dolarów) i Mozambiku (158,9 mln dolarów). Dominowały produkty mineralne (1 150,8 mld dolarów, 33% udział w całkowitym imporcie z Afryki) i materiały i wyroby włókiennicze (569,9 mln dolarów, 16,6% udział).

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}