Wiceminister Grzegorz Piechowiak w Republice Korei
26.09.2022
Wartość kapitału zainwestowanego przez koreańskie firmy w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła 3,8 mld USD. Celem wizyty wiceministra Grzegorza Piechowiaka w Korei był rozwój współpracy gospodarczej i inwestycyjnej obu państw.
Obecnie w Polsce działają 463 spółki, w których jednym z udziałowców jest koreańska firma lub osoba fizyczna będąca obywatelem Korei. Koreańskie inwestycje koncentrują się głównie na takich branżach jak: motoryzacyjna, elektromobilna, elektroniczna, elektrotechniczna oraz R&D w zakresie rozwoju oprogramowania oraz IoT (internet rzeczy).
– Polska i Korea, choć odległe od siebie geograficznie, mają przed sobą szerokie możliwości współpracy i wykorzystania szans biznesowych – powiedział wiceminister Grzegorz Piechowiak podczas Poland-Korea Business Forum w Seulu. W jego trakcie przedstawiciele m.in. Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Banku Gospodarstwa Krajowego, Agencji Rozwoju Przemysłu przedstawili informację na temat klimatu inwestycyjnego oraz instrumentów wsparcia dla inwestorów w Polsce. Przedstawione też zostały plany rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego, w którego powstawaniu istotny będzie udział koreańskiego doradcy strategicznego – portu lotniczego Seul-Inczon.
Wcześniej Grzegorz Piechowiak spotkał się z szefami koncernów, które już poczyniły nad Wisłą znaczące inwestycje: SK Innovation (firma zainwestowała w Dąbrowie Górniczej ponad 1 mld zł, pracę przy produkcji separatorów do akumulatorów znajdzie docelowo 1,5 tys. osób), LG Energy Solutions (fabryka baterii litowo-jonowych zbudowana pod Wrocławiem jest największą inwestycją zagraniczną w Polsce po 1989 r), SK nexilis (w lipcu tego roku w Stalowej Woli ruszyła budowa drugiej największej na świecie fabryki folii miedzianej do baterii aut elektrycznych; w pierwszym etapie koncern zainwestuje 3 mld zł).
Podczas wizyty wiceministra Piechowiaka odbyły się też dwustronne konsultacje gospodarcze. – W 2021r. obroty handlowe osiągnęły ponad 8,6 mld dolarów. Korea jest drugim partnerem handlowym Polski w regionie Azji i Pacyfiku – powiedział wiceszef MRiT otwierając wydarzenie.
Z kolei podczas rozmów z wiceszefem koreańskiej dyplomacji, Seong-deok Yun podkreślił, że stabilne fundamenty polskiej gospodarki oraz nasze członkostwo w międzynarodowych organizacjach i sojuszach stwarzają bezpieczne warunki dla rozwoju dalszej działalności koreańskich inwestorów w Polsce.
– Wejście w życie umowy o wolnym handlu zawartej pomiędzy UE Republiką Korei przyczyniło się istotnego wzrostu obrotów handlowych pomiędzy Polską i Republiką Korei. Wartość eksportu z Polski do Republiki Korei wzrosła dwukrotnie. Umowa ta przyczyniła się również do dużego zróżnicowania struktury handlu. Oczywiście wciąż pozostaje miejsce na pogłębianie dalszej współpracy handlowej, poprzez jeszcze pełniejszą implementację postanowień umowy oraz uproszczanie procedur i regulacji, które wciąż są istotnym utrudnieniem w handlu – dodał wiceminister.