W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Iwona Michałek: Chcemy, aby urzędy pracy stały się nowoczesnymi placówkami wspierającymi zarówno osoby poszukujące pracy jak i pracodawców

26.07.2021

Trwają prekonsultacje z przedstawicielami urzędów pracy na temat proponowanych zmian funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz usprawnienia procesu zatrudniania obcokrajowców. Dzisiaj wiceminister Iwona Michałek spotkała się z przedstawicielami urzędów pracy w Wałbrzychu.

wiceminister Iwona Michałek spotkała się z przedstawicielami urzędów pracy w Wałbrzychu.

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii rozpoczęliśmy intensywne prace nad propozycjami modernizacji publicznych służb zatrudnienia oraz uproszczeniem zasad związanych z zatrudnieniem pracowników z zagranicy.

Chcemy, aby urzędy pracy stały się nowoczesnymi placówkami wspierającymi zarówno osoby poszukujące swojego miejsca na rynku pracy jak i pracodawców. W przygotowywanej modernizacji urzędów pracy znajdują się rozwiązania zarówno organizacyjne jak i technologiczne, które mają na celu skuteczną aktywizację potencjalnych pracobiorców. Dzięki nowoczesnym instrumentom rynku pracy, zautomatyzowanemu procesowi obsługi ofert pracy i wzmocnieniu usług poradnictwa zawodowego, urzędy pracy będą mogły skuteczniej wspierać osoby szukające zatrudnienia oraz pracodawców

– powiedziała Iwona Michałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii podczas spotkania z przedstawicielami urzędów pracy w Wałbrzychu.

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników zagranicznych uzyskają wsparcie między innymi poprzez usprawnienie procedury postępowania o wydanie zezwolenia na pracę – cały proces będzie w pełni zinformatyzowany, co nie tylko go przyśpieszy, ale również da zupełnie nowe możliwości jeśli chodzi o kwestie zarządzania danymi o migracjach zarobkowych

- dodał Marcin Wiatrów, Zastępca Dyrektora departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

W spotkaniu udział wziął Wojciech Murdzek – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Sylwia Bielawska – zastępca Prezydenta Wałbrzycha, Krzysztof Kwiatkowski – starosta Wałbrzyski oraz przedstawiciele powiatowych urzędów pracy z województwa dolnośląskiego.

Kluczowe zmiany przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii dotyczące publicznych służb zatrudnienia:

  • informatyzacja wielu procesów obsługi klientów urzędów pracy (z zachowaniem praw osób wykluczonych cyfrowo);
  • usprawnienie oraz poprawa jakości i efektywności działań podejmowanych przez urzędy pracy;
  • wzmocnienie działań w zakresie aktywizacji osób biernych zawodowo;
  • uproszczenie, doprecyzowanie i uspójnienie przepisów m.in. w zakresie usług i instrumentów rynku pracy;
  • uproszczenie warunków nabywania statusu bezrobotnego;
  • zmniejszenia biurokracji.

Najistotniejsze propozycje zmian dotyczące zatrudniania cudzoziemców:

  • usprawnienie i uspójnienie systemu instytucjonalnego odpowiedzialnego za dopuszczanie cudzoziemców do rynku pracy,
  • utrzymanie preferencji geograficznych w dostępie do rynku pracy oraz rozważenie poszerzenia stosowania preferencji w stosunku do innych państw niż obecnie,
  • zapewnienie by pracodawcy mogli łatwiej niż obecnie zatrudniać cudzoziemców na dłuższy czas i w sposób ciągły,
  • wdrożenie bardziej efektywnych procedur dopuszczania cudzoziemców do rynku pracy i skrócenie czasu postępowań;
  • wprowadzenie pełnej elektronicznej ścieżki kontaktu pracodawca – urząd,
  • wprowadzenie regulacji ograniczających nadużycia i zmniejszających ryzyko zaniżania standardów na polskim rynku pracy.

Ostatnie wskaźniki dotyczące poziomu bezrobocia pokazują, że sytuacja na rynku pracy poprawia się m.in. dzięki zaangażowaniu publicznych służb zatrudnienia. Stopa bezrobocia rejestrowanego w  czerwca br. wyniosła 5,9%, Z drugiej strony trudna sytuacja gospodarcza wynikająca z pandemii, a tym samym problemy na rynku pracy pokazały jak bardzo jest potrzebne instytucjonalne wsparcie rynku pracy z dobrze działającymi nowoczesnymi urzędami pracy. 

Na rozwój polskiej gospodarki ma niewątpliwie pozytywny wpływ zasilanie przedsiębiorstw pracownikami z zagranicy. Prognozuje się, że w kolejnych latach korelacja pomiędzy wzrostem gospodarczym dostępnością podaży pracowników z zagranicy będzie coraz silniejsza.

{"register":{"columns":[]}}