Wiceminister Iwona Michałek: Stawiamy na bardziej efektywne zarządzanie napływem migrantów zarobkowych do Polski
15.07.2021
O projekcie ustawy o wspieraniu zatrudnienia i ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców wiceminister Iwona Michałek rozmawiała w Gdyni z powiatowymi urzędami pracy z woj. pomorskiego. Głównym celem w/w projektów ustaw jest dostosowanie usług publicznych służb zatrudnienia do potrzeb osób szukających pracy i pracodawców oraz bardziej efektywne i dostosowane do najaktualniejszych potrzeb zarządzanie migracjami zarobkowymi.
Migracje stały się istotnym aspektem rozwoju społeczno-ekonomicznego współczesnej Polski i obecnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie polskiej gospodarki bez pracy cudzoziemców. Umożliwia ona uzupełnianie niedoborów na rynku pracy, które od kilku lat stanowią jedną z najważniejszych barier rozwoju firm. Według systematycznie prowadzonych szacunków, w dłuższym terminie wzrost zapotrzebowania na pracowników migracyjnych może wynosić nawet kilka-kilkanaście procent rocznie.
Pomimo głównych czynników stojącym za niesłabnącym wzrostem zapotrzebowania na pracowników z zagranicy, które są znane w Polsce od lat (szybki rozwój gospodarczy, spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, czy niskie bezrobocie), to jednak tempo, w jakim staliśmy się rozpoznawalnym w skali Europy i świata państwem przyjmującym migrantów zarobkowych stawia nowe wyzwania. Jednym z nich jest przede wszystkim jak najlepsze dostosowanie przepisów regulujących dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy oraz przemodelowanie polityki zarządzania migracjami zarobkowymi.
W tym celu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzone są prace, których głównym celem jest – dogłębna i dostosowana do dynamiki na rynku pracy i potrzeb polskich pracodawców – zmiana działania systemu legalizacji pracy cudzoziemców w Polsce. Efektem tych prac ma być nowa ustawa o zatrudnieniu cudzoziemców.
Konsultacje projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców
Dzisiaj wiceminister Iwona Michałek spotkała się z przedstawicielami urzędów pracy w Gdyni, kontynuując prekonsultacje projektu ustawy dotyczącej zatrudniania cudzoziemców w Polsce.
Bez wątpienia polska gospodarka musi szeroko otwierać się na zasilający ją strumień pracowników zagranicznych. W kolejnych latach uzależnienie wzrostu gospodarczego od dostępności podaży pracowników z zagranicy będzie tylko wzrastać.
Wyzwaniem pozostaje dla Polski zwiększenie udziału pracowników o wyższych kwalifikacjach. Ta kwestia wymaga wielostronnych działań. Chociaż obserwujemy wzrost przyjazdu pracowników w niektórych zawodach informatycznych, to generalnie specjaliści pozostają niewielką grupą wśród ogółu cudzoziemców pracujących w Polsce. Konieczne są dodatkowe działania, które mogłyby obejmować zarówno promocję Polski jako atrakcyjnego miejsca pracy dla specjalistów, jak i specjalne programy skierowane do specjalistów, tworzone np. przez pracodawców, samorządy lub rząd.
Jedną z istotniejszych rzeczy jest zmiana modelu migracji krótkoterminowych i cyrkulacyjnych na migracje o dłuższym charakterze czasowym. Będzie to korzystne nie tylko dla pracodawców, dla których dziś procedura zatrudniania cudzoziemców nierzadko wiąże się z nieustannymi wizytami w urzędach, ale i dla cudzoziemców. Cudzoziemcy, mając bardziej stabilną i dłuższą podstawę do wykonywania pracy, będą mieli znacznie łatwiejszą drogę do integracji na polskim rynku pracy i w naszym społeczeństwie
– powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek podczas spotkania z przedstawicielami urzędów pracy.
Istotnym usprawnieniem będzie zapewnienie, że cała procedura postępowania o wydanie zezwolenia na pracę – od złożenia wniosku, komunikacji między stronami, wnoszenia opłaty aż po wydanie zezwolenia, będzie przebiegała elektronicznie. Pełna informatyzacja nie tylko przyśpieszy same procedury, ale również da zupełnie nowe możliwości jeśli chodzi o kwestie zarządzania danymi o migracjach zarobkowych
– dodała dyrektor Departamentu Rynku Pracy w MRPiT Ewa Flaszyńska.
Jak podkreśliła dyr. Ewa Flaszyńska:
Pracodawca zatrudniający cudzoziemca będzie miał dostęp do specjalnego konta, z poziomu którego będzie mógł zarządzać wszystkimi kwestiami związanymi z dostępem do rynku pracy. Z kolei urzędy wojewódzkie, w których obecnie zdarzają się spore zatory przy wydawaniu zezwoleń, staną się II instancją przy rozpatrywaniu wniosków składanych w powiatowych urzędach pracy. Dzięki tym wszystkim zmianom urzędy legalizujące zatrudnienie cudzoziemców będą bliżej pracodawców
W spotkaniu udział wziął wiceprezydent Gdyni Michał Guć i pani poseł Magdalena Sroka.
Projekt ustawy o wspieraniu zatrudnienia i ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców
Najważniejsze propozycje zmian przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii dotyczą:
- usprawnienie i uspójnienie systemu instytucjonalnego odpowiedzialnego za dopuszczanie cudzoziemców do rynku pracy,
- utrzymanie preferencji geograficznych w dostępie do rynku pracy oraz rozważenie poszerzenia stosowania preferencji w stosunku do innych państw niż obecnie,
- zapewnienie by pracodawcy mogli łatwiej niż obecnie zatrudniać cudzoziemców na dłuższy czas i w sposób ciągły,
- wdrożenie bardziej efektywnych procedur dopuszczania cudzoziemców do rynku pracy i skrócenie czasu postępowań;
- wprowadzenie pełnej elektronicznej ścieżki kontaktu pracodawca – urząd,
- uproszczenia dla rolników zatrudniających pracowników sezonowych,
- wprowadzenie regulacji ograniczających nadużycia i zmniejszających ryzyko zaniżania standardów na polskim rynku pracy.