Wiceminister Jacek Tomczak na konferencji WTO
05.03.2024
Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego, budowa zrównoważonych systemów w rolnictwie oraz wysokich standardów ochrony środowiska – to jedne z kluczowych kwestii 13. Konferencji Ministerialnej World Trade Organization w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Uczestniczył w niej wiceminister Jacek Tomczak, który spotkał się także z przedstawicielami emirackiego rządu.
Niesprowokowana i nielegalna agresja Rosji na Ukrainę oraz pandemia Covid-19 doprowadziły do wzrostu protekcjonizmu w handlu międzynarodowym. Naszym celem jest budowa stabilnych i bezpiecznych powiązań handlowych oraz wzmocnienie rynku międzynarodowego. Reforma Światowej Organizacji Handlu, w tym przywrócenie efektywnie funkcjonującego system rozstrzygania sporów, jest kluczowe dla osiągnięcia tego celu
- podkreślał wiceminister Jacek Tomczak.
Konferencja Ministerialna WTO to najważniejszy organ Światowej Organizacji Handlu, który zbiera się, aby podjąć kierunkowe decyzje w sprawie funkcjonowania światowego systemu handlu. Podczas 13. Konferencji Ministerialnej członkowie WTO zdecydowali m.in. o przedłużeniu moratorium na cła w handlu elektronicznym oraz o wzmocnieniu mechanizmów ułatwiających przyjęcie bezpiecznych standardów sanitarnych i fitosanitarnych (SPS) w rolnictwie przez państwa najsłabiej rozwinięte. Konferencja Ministerialna WTO potwierdziła także wolę przywrócenia efektywnie funkcjonującego systemu rozstrzygania sporów.
Wiceminister Jacek Tomczak uczestniczył również w posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych w formacie handel (FAC Trade), które odbyło się na marginesie Konferencji Ministerialnej WTO. Głównymi zadaniami Rady były koordynacja stanowisk Państw Członkowskich UE i przyjęcie postanowień końcowych Konferencji WTO.
Podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wiceminister Jacek Tomczak spotkał się z przedstawicielami emirackiego rządu: Ahmedem Ali Al Sayeghem ministrem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Thanim Al Zeyoudim ministrem stanu ds. handlu zagranicznego oraz Mohammedem Al Hawim wiceministrem ds. inwestycji.
Wiceszef MRiT uczestniczył także w ceremonii inaugurującej działanie Polskiej Rady Biznesu w Dubaju, skupiającej najważniejsze krajowe firmy działające na rynku emirackim. Wśród członków – założycieli Izby znalazły się przedsiębiorstwa z sektora produkcji jachtów, IT/ICT, doradztwa i usług dla biznesu. Izba powstała dzięki staraniom Ambasady RP w ZEA oraz Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Współpraca gospodarcza ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi
W relacjach gospodarczych Polski z ZEA najważniejszą rolę odgrywa wymiana handlowa. W 2023 r. przekroczyła ona historycznie wysoki poziom 1,65 mld dolarów, co oznacza wzrost o blisko 25% w porównaniu z rokiem 2022. Polski eksport do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wzrósł o ok. 110 mln dolarów. W 2023 r. ZEA były naszym największym rynkiem eksportowym w grupie krajów arabskich, z polskim eksportem o wartości prawie 1,1 mld dolarów.
Wizyta wiceministra Jacka Tomczaka potwierdziła, że Polska jest ważnym partnerem gospodarczym dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wspólnie możemy tworzyć projekty inwestycyjne, technologiczne, akademickie i biznesowe. Największe szanse na współpracę firm polskich i emirackich widzimy w sektorach bezpieczeństwa żywnościowego, odnawialnych źródeł energii, logistyki, gospodarki wodorowej, branży IT i finansowej
- powiedział Jakub Sławek ambasador Polski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.