Wiceminister Jacek Tomczak na Polsko-Niderlandzkim Forum Gospodarczym
10.04.2024
O strategicznej współpracy handlowej i inwestycyjnej Polski i Niderlandów dyskutowano podczas Polsko-Niderlandzkiego Forum Gospodarczego. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak i Geoffrey van Leeuwen, minister handlu zagranicznego i współpracy rozwojowej Królestwa Niderlandów oraz przedstawiciele polskich i niderlandzkich instytucji państwowych, organizacji gospodarczych oraz przedsiębiorcy.
W ramach Forum odbyły się m.in. panele dyskusyjne poświęcone wspólnym obszarom gospodarki – przetwórstwu metali i zrównoważonej mobilności. Główną osią debat była perspektywa rozwoju przemysłu w świetle założeń europejskiego Zielonego Ładu, wsparcia instytucjonalnego dla toczącego się procesu transformacji energetycznej, a także zachowanie konkurencyjności zarówno na wewnętrznym rynku UE, jak i poza nim.
Polsko-niderlandzka współpraca inwestycyjna bardzo dobrze się rozwija od lat. W interesie naszych krajów jest stałe podnoszenie współpracy gospodarczej na coraz bardziej zaawansowany technologicznie poziom. Królestwo Niderlandów jest jednym z kluczowych partnerów handlowych Polski, zarówno pod względem wartości eksportu jak i importu
– powiedział wiceminister Jacek Tomczak podczas otwarcia Forum.
Podkreślił, że nawiązane podczas Forum relacje biznesowe, z pewnością przyczynią się do wzmacniania pozytywnego wizerunku i atrakcyjności polskiego biznesu w skali europejskiej.
Potwierdzą też ciągłość znakomitej współpracy biznesowej z naszymi niderlandzkimi partnerami, dając asumpt do rozwijania jej w najbliższej przyszłości dzięki wspólnie realizowanym projektom
– dodał wiceminister Jacek Tomczak.
Minister Van Leeuwen podkreślił, że oba kraje łączy wielowiekowa historia wymiany handlowej, która w ciągu ostatnich dekad zyskała historycznie duży wymiar i daje nadzieję na dalsze wzmacnianie współpracy. Podkreślił przy tym, że obecna sytuacja ekonomiczna na świecie skłania nasze państwa do zacieśniania relacji dla uniezależniania się od zewnętrznych zawirowań gospodarczych w obszarach takich jak bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe.
Na marginesie Forum odbyło się spotkanie bilateralne wiceszefa MRiT i wiceministra van Leeuwena, podczas którego rozmawiano o otwartej autonomii strategicznej Europy. Zarówno Niderlandom jak i Polsce zależy na przywróceniu konkurencyjności unijnej gospodarki w obliczu coraz większej fragmentaryzacji globalnego porządku międzynarodowego.
Współpraca handlowa i inwestycyjna
Współpraca gospodarcza pozostaje ważnym motorem polsko-niderlandzkich relacji. Wymiana handlowa między naszymi krajami w ciągu minionego roku wzrosła o 8 %, a obroty w 2023 r. wyniosły prawie 30 mld euro.
Niderlandy należą do ważnych inwestorów w Polsce. Od 2000 r. do końca lutego 2024 r. liczba inwestycji przedsiębiorstw niderlandzkich w Specjalne Strefy Ekonomiczne oraz Polską Strefę Inwestycji wyniosła 120, deklarowana wartość inwestycji wyniosła prawie 11 mld zł, a łączna liczba zadeklarowanych nowych miejsc pracy wyniosła 10,7 tys.
Według wstępnych danych GUS za 2023 r., Niderlandy zajmowały 6. miejsce wśród partnerów handlowych Polski pod względem wartości obrotów towarowych (4,2% udziału w obrotach handlowych), w tym 5. miejsce w eksporcie (4,6% udziału w eksporcie polskim ogółem) i 6. miejsce w imporcie (3,8% udziału w imporcie polskim ogółem).