Wiceminister Kamila Król na Radzie UE ds. konkurencyjności
22.03.2023
Wiceminister Kamila Król uczestniczyła w Brukseli w posiedzeniu Rady UE ds. konkurencyjności w części „Rynek wewnętrzny i przemysł”. Uczestnicy rozmawiali m.in. o rozporządzeniu dotyczącym ekoprojektowania, ważnym z punktu widzenia gospodarki o obiegu zamkniętym w UE.
Celem rozporządzenia jest ograniczenie negatywnego oddziaływania produktów na środowisko i poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego, przy jednoczesnym korzystaniu z wydajnych rozwiązań cyfrowych. Wiceminister Kamila Król podziękowała Prezydencji za uwzględnienie polskich postulatów w osiągniętym kompromisie.
Dla Polski bardzo ważną kwestią było określenie sposobu liczenia śladu węglowego i wprowadzenie okresu przejściowego dla przyszłych wymogów
– powiedziała wiceminister.
Przyjęte dzisiaj podejście ogólne będzie punktem wyjścia dla dalszych negocjacji między Radą i Parlamentem Europejskim.
Dzisiejsze posiedzenie było również okazją do wypracowania dalszych działań związanych z długoterminową konkurencyjnością UE. Wiceminister Król podkreśliła konieczność pracy nad wskaźnikami monitorującymi konkurencyjność gospodarki.
W szczególności konieczne jest monitorowanie pomocy publicznej, tak aby zapewnić równe warunki prowadzenia działalności dla polskich przedsiębiorców na jednolitym rynku UE
– dodała wiceminister.
Ministrowie odbyli również debatę na temat projektu w sprawie surowców krytycznych. Nowe rozporządzenie ma zabezpieczyć unijne surowce potrzebne do zielonej i cyfrowej transformacji m.in. poprzez przyspieszenie wydawanie pozwoleń oraz lepsze finansowanie.
Wiceminister Król odniosła się do proponowanej przez Komisję listy surowców o znaczeniu strategicznym oraz sposobu wyłaniania projektów strategicznych. Zwróciła przy tym uwagę na konieczność zachowania równych warunków funkcjonowania podmiotów gospodarczych na Jednolitym Rynku i uwzględnienie indywidualnych uwarunkowań geologicznych, możliwości finansowych i potrzeb przemysłowych państw członkowskich. Podkreśliła również potrzebę działań zwiększających akceptację społeczną dla projektów geologicznych, w szczególności włączenie społeczności lokalnych w realizowane na ich terenie projekty.
Chcemy, aby z nowych przepisów mogło faktycznie skorzystać każde państwo członkowskie według zidentyfikowanych przez nie potrzeb strategicznych. Nowe rozporządzenie powinno wspierać nasze działania w zakresie geologii i górnictwa, które realizowane są w ramach celów unijnych. Dla Polski oznaczałoby to m.in. dodanie węgla koksującego do listy surowców strategicznych, o co zabiegamy
– podkreśliła wiceminister Król.
Komisja Europejska przedstawiła także informację nt. Aktu ws. przemysłu zeroemisyjnego (Net-Zero Industry Act). Ministrowie odnosili się w dyskusji przede wszystkim do technologii objętych projektem rozporządzenia.
Dla Polski zasadniczą sprawą jest zachowanie neutralności technologicznej w odniesieniu do technologii objętych aktem, a także by proponowane rozwiązania nie wpłynęły negatywnie na integralność jednolitego rynku
– zaznaczyła wiceminister.