Wiceminister Marcin Ociepa z agendą gospodarczą w Paryżu
22.05.2019
Sesja Rady OECD w formacie spotkania ministerialnego; prezentacja flagowego raportu OECD - “Economic Outlook”; dyskusja o znaczeniem technologii cyfrowych w realizowaniu idei zrównoważonego rozwoju; rozmowy o polskim zaangażowaniu w inicjatywę IPCEI i polsko-francuskich relacjach gospodarczych - to główne punkty wizyty wiceministra Marcina Ociepy w Paryżu.
Zaprezentowany na Radzie raport - Economic Outlook OECD daje Polsce pozycję lidera pod względem prognozowanego tempa wzrostu PKB w grupie 36 państw członkowskich OECD. Według ekonomistów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prognozy wzrostu dla polskiej gospodarki w bieżącym i przyszłym roku zostały podniesione o 2 p.p., do poziomu 4,2% i 3,5%, co zdecydowanie przewyższa średnią dla państw członkowskich organizacji (1,8%).
Kolejnym tematem dyskusji ministrów ds. gospodarczych OEDC były wyzwania związane z czwartą rewolucją przemysłową w zakresie wpływu zastosowania na szeroką skalę technologii cyfrowych na dobrobyt społecznych. Obradujący ministrowie zauważyli, że cyfryzacja jest procesem, który sprawia, że działania, które podejmujemy dziś, jutro mogą okazać się już nieaktualne. To nieustający i sukcesywny proces, którego ostatecznych efektów nie jesteśmy w stanie uchwycić. Dlatego kluczowym pozostaje zabieganie o to, aby w procesie ekspansji technologii cyfrowych uwzględniane były interesy wszystkich interesariuszy społecznych.
Z kolei o perspektywach rozwoju polsko – francuskich relacji gospodarczych wiceminister Ociepa rozmawiał z Agnes Pannier Runacher, wiceminister gospodarki i finansów. Polski rząd i polscy przedsiębiorcy są zainteresowani nowym poziomem współpracy w relacjach z francuskimi partnerami. Chodzi przede wszystkim o wspólne innowacyjne projekty w zakresie energetyki i elektromobilności, gospodarki cyfrowej, sztucznej inteligencji i innych branżach przyszłości.
Według wiceministra Ociepy w interesie Polski i Francji jest zarówno ścisła kooperacja na szczeblu krajowym, jak i na forum unijnym. Wynika to ze wspólnych celów i interesów związanych z postulowaną przez oba państwa potrzebą reformy unijnej polityki konkurencyjności i jej strategii przemysłowej, wzmacnianiem innowacyjności czy też przychylnością dla wprowadzania gospodarki o obiegu zamkniętym.
Naturalnym polem do szukania takiej współpracy jest obszar nowych technologii. Polska i Francja współpracują w tym zakresie w inicjatywie European Battery Alliance. Na zaawansowanym poziomie są też rozmowy o zaangażowaniu Polski w europejską inicjatywę IPCEI - pochodną EBA, która ma na celu strategiczne wzmocnienie konkurencyjności europejskiego przemysłu bateryjnego.
Zakwalifikowanie projektów do ram IPCEI umożliwia legalne użycie pomocy publicznej państwa dla finansowego wsparcia projektów (firm); celem jest zbudowanie giga fabryk w Europie, tworzenie się konsorcjów.
Ostatnim punktem programu wiceministra przedsiębiorczości i technologii było spotkanie z francuskimi przedsiębiorcami w siedzibie francuskiego samorządu gospodarczego MEDEF. To największa organizacja pracodawców we Francji. Wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii zauważył, że francuskie inwestycje w Polsce cechuje wysoka jakość – tzn. generują dobrze płatne miejsca pracy, często w innowacyjnych sektorach przemysłowych bądź w sektorze usług wspólnych dla biznesu, aperspektywy do rozwijania współpracy biznesowej rysują się obiecująco.
W 2018 r. polski eksport towarów do Francji zwiększył się o 5,3%, do 12,2 mld EUR, a import o 3%, do 8,2 mld EUR. Takie wyniki przełożyły się na dalsze powiększenie nadwyżki obrotów, o ok. 370 mln EUR, do 4 mld EUR w 2018 r. Według danych GUS za okres od stycznia do marca 2019 r. polski eksport do Francji wzrósł o 8,1% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym (łącznie wyniósł 3,433 mld euro). Natomiast w tym samym czasie import z Francji uległ nieznacznemu spadkowi z 2,2 mld euro do 2,097 mld euro (o 4,7%). Jednocześnie Polska jest liczącym się partnerem handlowym Francji. Według danych ITC w 2018 r. eksport do Polski stanowił 2,1% ogólnego francuskiego eksportu, co sytuuje nasz kraj na 10. pozycji wśród głównych odbiorców francuskich towarów. Na 10. miejscu polska gospodarka plasuje się także na liście głównych dostawców towarów do Francji (1,9% udziału).
- Ostatnia modyfikacja:
- 28.05.2019 11:32 Aleksandra Majchrzak-Kucharska
- Pierwsza publikacja:
- 28.05.2019 11:32 Aleksandra Majchrzak-Kucharska