Wiceminister Marek Niedużak na spotkaniu ministrów UE ds. zatrudnienia o zmianach na rynku pracy po pandemii
08.07.2021
Budowa odpornych i integrujących rynków pracy w państwach członkowskich UE po pandemii COVID-19 oraz w wyniku zielonej i cyfrowej transformacji – to temat przewodni nieformalnego spotkania ministrów pracy i polityki społecznej Unii Europejskiej, które odbywa się w Brdo, w Słowenii 8-9 lipca, a w którym uczestniczy wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak.
Jest to pierwsze spotkanie ministrów ds. zatrudnienia w ramach rozpoczętej 1 lipca br. prezydencji Słowenii w Radzie Unii Europejskiej.
„Nikogo nie pozostawimy w tyle” – na tym haśle podwójnej – zielonej i cyfrowej – transformacji UE skupia się delegacja polska w dyskusji podczas inaugurującego społeczną agendę słoweńskiej prezydencji w Radzie UE nieformalnego spotkania ministrów pracy i polityki społecznej.
Uważamy, że aby zbudować jeszcze bardziej dynamiczną gospodarkę z solidnym i integracyjnym rynkiem pracy, powinniśmy przede wszystkim zintensyfikować działania aktywizacyjne i wyposażyć ludzi w umiejętności umożliwiające poruszania się po rynku pracy przekształconym w wyniku bliźniaczej transformacji
– mówi wiceszef MRPiT.
Polska gospodarka z jednym z najniższych poziomów bezrobocia w UE
Podczas czwartkowych obrad wiceminister Marek Niedużak przedstawił polskie osiągnięcia w budowie odpornego na skutki transformacji i optymalnie wykorzystującego kapitał ludzki rynku pracy. Na tle innych państw UE, polska gospodarka i polski rynek pracy wyszły z pandemii COVID-19 obronną ręką.
W 2020 r. PKB Polski skurczył się o 2,7%, czyli znacznie mniej niż średnia UE, a polskie bezrobocie na poziomie 3,8% w maju 2021 r. było jednym z najniższych w Unii. Jest to efekt m.in. struktury polskiej gospodarki z rosnącym udziałem przemysłu, a także wsparcia udzielonego przedsiębiorcom w trakcie lockdownu, które pozwoliło uchronić kilka milionów miejsc pracy.
Reforma rynku pracy – jeden z priorytetów odbudowy gospodarki po Covid-19
Minister Niedużak przedstawił też plany polskiego rządu w obszarze polityki rynku pracy. Przygotowywana jest kompleksowa reforma publicznych służb zatrudnienia, wprowadzane są też zmiany w prawie służące uelastycznieniu czasu i organizacji pracy przy zachowaniu standardów ochrony socjalnej.
Program „Polski Ład” uznaje rodzinę i dom za centrum życia oraz wspiera uczciwą i godną pracę, zapowiadając m.in. likwidację luki w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Plan Odbudowy dla Europy stanowi istotne wsparcie tych zamierzeń.
Spotkanie ministrów UE jest połączone ze spotkaniem ministrów UE z ministrami ds. zatrudnienia i polityki społecznej z aspirujących do członkostwa w UE państw Bałkanów Zachodnich. Tematem przewodnim tej sesji jest sytuacja osób młodych na rynku pracy w wyniku pandemii COVID-19.
Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO)
Rada EPSCO ma na celu zwiększanie poziomu zatrudnienia oraz poprawianie warunków życia i pracy, zapewniając przy tym wysoki poziom ochrony zdrowia i ochrony konsumentów w UE.
Na forum Rady EPSCO zbierają się ministrowie odpowiedzialni za zatrudnienie, sprawy społeczne, zdrowie i politykę konsumencką ze wszystkich państw UE. W posiedzeniach uczestniczą także stosowni komisarze europejscy.