Wiceminister Niemczycki na Radzie COMPET: Strategiczne podejście do konkurencyjności europejskiej gospodarki to konieczność
07.03.2024
W Brukseli odbyło się kolejne posiedzenie Rady UE ds. Konkurencyjności (w części rynek wewnętrzny i przemysł). Polskę reprezentował wiceminister Ignacy Niemczycki. Rozmawiano m.in. o unijnym rozporządzeniu w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych, aktualnej sytuacji na jednolitym rynku i o monitorowaniu kwestii związanych z konkurencyjnością gospodarki Unii Europejskiej (UE).
Posiedzenie Rady COMPET
Potrzebujemy rozwiązań, które zapewnią bardziej skuteczne zasady zapobiegania opóźnieniom w płatnościach w skali UE. Konieczne są też właściwe środki egzekwowania i środki odstraszające, służące zwalczaniu opóźnień w płatnościach oraz odpowiednie środki dochodzenia roszczeń. Od tego zależy wzrost zaufania pomiędzy kontrahentami z krajów UE
- podkreślił wiceminister rozwoju i technologii podczas dyskusji o projekcie unijnego rozporządzenia w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych.
Dużo miejsca w trakcie obrad poświęcono aktualnej sytuacji na jednolitym rynku i Rocznemu Raportowi o Jednolitym Rynku i Konkurencyjności.
Strategia długoterminowej konkurencyjności wymaga doskonalenia. Analiza i monitorowanie konkurencyjności europejskiej gospodarki powinny być ważnym elementem kształtowania polityki i stanowienia prawa w UE. Podchodząc całościowo do konkurencyjności, nie możemy jednak stracić z oczu konieczności naprawy fundamentów jednolitego rynku m.in. w obszarze rynku usług
– wskazał wiceminister Niemczycki.
Forum IPCEI
W Brukseli odbyło się również pierwsze spotkanie w formacie Wysokiego Szczebla w ramach Europejskiego Forum Ważnych Projektów Stanowiących Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania (JEF-IPCEI). Podczas posiedzenia Polska podkreślała, że jednym z priorytetów prac Forum powinno być wzmocnienie równych szans dla wszystkich uczestników danego projektu IPCEI pod względem dostępu do wsparcia finansowego, tak aby współpraca przynosiła korzyści w państwach członkowskich i przedsiębiorstwach różnej wielkości.
Spotkania bilataralne
Wiceminister Niemczycki spotkał się też z Mariosem Panayidesem, wiceministrem energii, handlu i przemysłu Cypru. Polska, Cypr i Dania będą pracować jako Trio w ramach Rady ds. Konkurencyjności i przyszłorocznej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Prace Trio skupią się wokół tematów ważnych dla konkurencyjności gospodarki UE. To m.in. bariery na jednolitym rynku, otoczenie regulacyjne, przyszłość polityki przemysłowej UE.
O współpracy w ramach UE wiceszef MRiT rozmawiał też z wiceminister gospodarki i innowacji Litwy Ievą Valeskaite, ministrem przemysłu i handlu Czech Jozefem Síkela oraz ministrem przemysłu i turystyki Hiszpanii Jordim Hereu Boher.