Wiceminister Olga Semeniuk wzięła udział w prezentacji raportu „Chmura 2030. Jak wykorzystać potencjał technologii chmurowej i przyśpieszyć wzrost w Polsce”
26.10.2021
– Jeśli spojrzeć holistycznie, to w transformacji cyfrowej jesteśmy dziesięć lat do przodu w porównaniu do świata sprzed pandemii. Jednak w sektorze małych i średnich firm to przyspieszenie było wolniejsze. Przystosowanie się przez nie do nowych realiów wymaga pomocy państwa – podkreślała podczas prezentacji raportu podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk.
Stworzony przez McKinsey & Company raport jest analizą szans, jakie dla gospodarki i biznesu niesie rozwój technologii chmurowych. Podczas jego prezentacji przedstawiciele sektora publicznego, przedsiębiorcy i dziennikarze dyskutowali m.in. o doświadczeniach z wdrożenia chmury i wpływie na biznes oraz administrację publiczną, zwłaszcza w kontekście pandemii koronawirusa.
Wnioski z raportu
Z zaprezentowanego dziś raportu „Chmura 2030. Jak wykorzystać potencjał technologii chmurowej i przyśpieszyć wzrost w Polsce” wynika, że na wdrożeniu chmury w Polsce najbardziej skorzystają: handel detaliczny, branża FMCG oraz transport i logistyka.
Poza wskazaną trójką, jako największych beneficjentów implementacji rozwiązań chmurowych, wymienia się sektor budowlany oraz branżę motoryzacyjną, które stoją u progu rewolucji związanej z postępującą automatyzacją, upowszechnieniem internetu rzeczy oraz robotów.
Autorzy opracowania wskazują, że upowszechnienie technologii chmurowych w polskich firmach i instytucjach publicznych może wytworzyć do 2030 r. wartość dodaną w wysokości 27 mld euro (121 mld zł), czyli odpowiadającą 4 proc. PKB Polski.
Dzięki globalnej infrastrukturze, wykorzystywaniu olbrzymiej mocy obliczeniowej, łatwiejszemu wdrażaniu najnowszych technologii i zaawansowanych narzędzi (sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, internet rzeczy) chmura pozwala na obsługę i zarządzanie dużymi zbiorami danych i ich bezpieczne przechowywanie.
Autorzy raportu podkreślają również, że pandemia COVID-19 przyspieszyła w biznesie i instytucjach publicznych szukania nowych sposobów do funkcjonowania oraz dostarczania usług. Chmura obliczeniowa stała się ważnym czynnikiem ułatwiającym tę adaptację (np. masowe przejście na pracę zdalną).
O raporcie
Raport został przygotowany przez McKinsey & Company, globalną firmę doradztwa strategicznego działającą w 65 krajach na świecie.