W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Robert Tomanek na konferencji promującej projekt CCUS.pl

17.05.2021

Dzisiejsza konferencja zainaugurowała projekt pn. "Strategia rozwoju technologii wychwytu, transportu, utylizacji i składowania CO2 w Polsce oraz pilotaż Polskiego Klastra CCUS - CCUS.pl", realizowany w ramach konkursu GOSPOSTRATEG III. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

Podświetlone pokrętło z napisem CO2

Technologia CCS (Sekwestracja dwutlenku węgla - carbon capture and storage), nie jest nową technologią, ale obecnie widzimy jej renesans. Związane jest to między innymi z rozwojem technologii CCU (wychwyt i utylizacja CO2) – która wpisuje się zarówno w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) jak i będzie odgrywać ważną rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej. CCS i CCU są wobec siebie komplementarne i należy rozwijać obie technologie łącznie. Dlatego projekt obejmuje swoim zakresem zarówno wychwyt i składowanie jak również wychwyt i utylizację (łącznie CCS i CCU, stąd wziął się akronim projektu: CCUS.pl).

Z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii ruszają prace nad klastrem i pilotażem składowania oraz magazynowania dwutlenku węgla w górotworze. Projekt CCUS.pl to przykład bardzo dobrej współpracy między administracją państwową, środowiskiem akademickim oraz przemysłem. Wzrost zainteresowania technologią CCUS jest spowodowany ambitną polityką klimatyczną UE. Proponowane technologie pozwalają na uniknięcie emisji CO2 i emisji przemysłowych poprzez ich składowanie lub dalsze wykorzystanie. Do ich rozwoju zachęca widoczny obecnie wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Rozwój technologii CCUS należy traktować zarówno jako wyzwanie, jak i szansę na rozwój polskiego przemysłu i polskiej gospodarki – podkreślił wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

Projekt CCUS.pl powstaje w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” – GOSPOSTRATEG – i jest współfinansowany przez NCBiR. W skład konsorcjum, które odpowiada za jego realizację, wchodzą:

  • Akademia Górniczo Hutnicza (lider konsorcjum),
  • Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (lider merytoryczny podmiot wdrażający),
  • Fundacja WiseEuropa (partner społeczno - gospodarczy).

Główne cele projektu:

  1. opracowanie strategii rozwoju technologii CCUS w Polsce,
  2. przygotowanie projektów adekwatnych regulacji prawnych stymulujących ten rozwój w sposób zrównoważony ekonomicznie, społecznie i środowiskowo,
  3. przygotowanie pilotażu pierwszego polskiego klastra CCUS który stanowić będzie zaplecze badawczo doradcze dla dalszego rozwoju tej technologii w kraju.

 

Zakres projektu CCUS.pl jest zgodny z polityką rządową w zakresie interesu społecznego i gospodarczego, oraz komplementarny w stosunku do strategii związanych z transformacją do gospodarki neutralnej klimatycznie., w tym również z założeniami Strategii transformacji do gospodarki neutralnej klimatycznie, która jest realizowane przez MRPiT. Długookresowy cel osiągnięcia neutralności klimatycznej należy do kluczowych elementów europejskiej polityki klimatycznej. Jednym z dostępnych rozwiązań w tym zakresie jest wychwyt CO2 u źródła emisji lub bezpośrednie usuwanie go z atmosfery, a następnie jego transport i wykorzystanie w gospodarce lub też trwałe składowanie geologiczne. Technologie CCUS (z ang. Carbon Capture, Utilization and Storage) są więc cennym uzupełnieniem innych niskoemisyjnych rozwiązań, pozwalając pogodzić przejściowe wykorzystanie paliw kopalnych z budową gospodarki neutralnej klimatycznie.

{"register":{"columns":[]}}