W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Gowin z ambasador Wlk. Brytanii rozmawiali o sytuacji polskich przedsiębiorców po brexicie

22.12.2020

Chcemy, aby Wielka Brytania pozostała jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych i handlowych Polski – zadeklarował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas rozmowy z ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anną Clunes.

Jarosław Gowin podczas rozmowy z ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anną Clunes. Siedzą naprzeciwko siebie przy dużym stole konferencyjnym w towarzystwie swoich delegacji.

Kwestia delegowania pracowników i ruchu granicznego, w tym bieżąca sytuację polskich kierowców na granicy UK, jaki i po brexicie oraz kształt przyszłych relacji między Unią Europejską a Wielką Brytanią, w związku z zakończeniem 31 grudnia 2020 roku okresu przejściowego w relacjach Unia Europejska–Wielka Brytania ustanowionego na mocy Umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej były głównymi tematami wtorkowego spotkania wicepremiera Jarosława Gowina z ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anną Clunes.

Poruszono także kwestie dwustronnej współpracy gospodarczej między Polską a Wielką Brytanią w tym wspólne realizowane projekty oraz stan gospodarki w obliczu pandemii koronawirusa.

Mamy nadzieję, że Wielka Brytania pozostanie jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych i handlowych Polski i że nasza doskonała współpraca będzie kontynuowana w przyszłości. Jednocześnie, mamy nadzieję na szybką i sprawną ratyfikację wynegocjowanego porozumienia, tak by stosunki handlowe i gospodarcze nie ucierpiały w warunkach uruchamiania nowych rozwiązań

– powiedział wicepremier.

Minister Gowin podkreślił:

Stosunki gospodarcze UE, w tym Polski, z Wielką Brytanią zawsze były znaczące i takie pozostaną w przyszłości. Liczymy na to, że wypracujemy optymalne ramy współpracy, pozwalające na jej rozwój i wzmocnienie w przyszłości.

Negocjacje UE z Wielką Brytanią w sprawie współpracy gospodarczej

Jednym z głównych tematów spotkania były trwające negocjacje między UE a Wielką Brytanią na temat przyszłej umowy handlowej. Jeżeli nie zakończą się one przed końcem okresu przejściowego brexitu, czyli przed 1 stycznia 2020r. jednym z branych pod uwagę scenariuszy jest ten, że przyszłe relacje między UE i Wielką Brytanią będą podobne do „bezumownego brexitu”, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez Umowy o wystąpieniu. Wówczas relacje gospodarczych pomiędzy UE a Wielką Brytanią będą oparte na zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Będzie to niosło za sobą konsekwencje w postaci m.in. wprowadzenie ceł, zmiany zasad rozliczania VAT, podatku akcyzowego, konieczność dostosowania przedsiębiorców i eksporterów do brytyjskich przepisów, ograniczenia dla firm transportowych. W tym kontekście poruszono podczas spotkania kwestie związane z utrzymaniem połączeń drogowych, przewozowych pomiędzy UK-UE oraz ewentualnych początkowych zakłóceń w płynnym ruchu granicznym.

Wicepremier Gowin poruszył kwestię pracowników delegowanych na terenie UK po brexicie. Poinformował, że polski parlament proceduje ustawę pozwalającą pracownikom z Wielkiej Brytanii wykonującym pracę w ramach delegowania na terenie Polski przed końcem 2020 r. o ubieganie się o udzielenie specjalnego zezwolenia na pobyt czasowy na okres 5 lat, z możliwością uzyskania następnie zezwolenia na pobyt stały na specjalnej podstawie prawnej.

Polsko-brytyjskie stosunki gospodarcze

Wielka Brytania jest jednym z głównych partnerów gospodarczych Polski. Jest 3. odbiorcą polskiego eksportu i zajmuje 8. miejsce wśród inwestorów zagranicznych w Polsce.

Jak wskazują najnowsze dane, mimo pandemii polsko-brytyjska wymiana handlowa zanotowała wv 2020 r. stosunkowo niewielki spadek (w okresie od stycznia do października br. polski eksport do Wielkiej Brytanii zmalał o 8% r/r, a obroty towarowe o 9%).

Wielka Brytania jest drugim (za Niemcami) pod względem wielkości, odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. Do brytyjskich sklepów trafia ok. 9% polskiego eksportu z sektora rolno-spożywczego.

Najważniejsze grupy towarowe eksportowane do Wielkiej Brytanii to wyroby przemysłu elektromaszynowego, art. rolno-spożywcze wyroby przemysłu chemicznego, wyroby ceramiczne oraz wyroby przemysłu drzewno-papierniczego. Główne towary w eksporcie, to maszyny i urządzenia do automatycznego przetwarzania danych, części i akcesoria samochodów, aparatura odbiorcza dla TV, srebro, samochody osobowe, meble i samochody ciężarowe.

Polsko-brytyjskie projekty współpracy

Szef MRPiT podziękował ambasador Wielkiej Brytanii za współpracę w przygotowywaniu polskich przedsiębiorców na brexit. Ministerstwo przez ostatnie lata we współpracy z ambasadą udzielało informacji nt. nowego prawa brytyjskiego i konsekwencji brexitu. Ambasada organizowała także webinaria skierowane do polskich przedsiębiorców, dostępnymi w serwisie brexit.gov.pl

Wśród inicjatyw planowanych przez MRPiT na 2021 r., zapisanych w przyjętym przez premierów Polski i Wielkiej Brytanii w czerwcu br. Planie Działania, jest m.in. III Polsko-Brytyjskie Forum Biznesu i Polsko-Brytyjski Ekonomiczny Dialog Strategiczny.

W ramach programu UK-Polish TechChallenge wiceminister Robert Tomanek wziął udział na początku grudnia br. w otwarciu I Business Mixera, którego kontynuację planujemy w I kwartale 2021 r.

Program polega na kojarzeniu polskich i brytyjskich dużych firm (korporacji) z polskimi i brytyjskimi MŚP (działającymi nie dłużej niż 5 lat) w celu nawiązania wzajemnej, długoterminowej współpracy. Celem programu jest pogłębienie polsko-brytyjskiego partnerstwa na rzecz budowania innowacyjnych i nowoczesnych gospodarek oraz zwiększenie potencjału rynkowego młodych firm działających w obszarze zaawansowanych technologii.

Wideo

Zdjęcia (2)