Wicepremier Jarosław Gowin ogłosił przystąpienie Polski do Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego
21.10.2020
Według szacunków do przedsiębiorców trafi co najmniej 20 mld złotych w ciągu najbliższych 3 lat na przeciwdziałanie ekonomicznym skutkom COVID-19 – taki będzie efekt przystąpienia Polski do Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego – najnowszej wspólnej tarczy państw członkowskich UE i Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) przeciwko COVID 19. Akces naszego kraju do EFG ogłosił dziś wicepremier Jarosław Gowin.
– Do polskich firm trafiło już prawie 150 mld zł z tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej. Dostrzegamy jednak, że przedsiębiorcy w dalszym ciągu potrzebują pomocy, dlatego oferujemy im kolejne instrumenty wsparcia. Szacujemy, że z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego do polskich firm trafi co najmniej 20 mld złotych – mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji Krajowego Punktu Kontaktowego ds. instrumentów finansowych Unii Europejskiej.
I podkreślił: – Nowy fundusz nie zawiera tzw. kopert narodowych. Oznacza to, że skorzysta z niego ten kraj, którego instytucje najszybciej złożą aplikację i uzyskają akceptację Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dlatego apeluję do przedstawicieli krajowych instytucji finansowych o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz przygotowania i uruchomienia preferencyjnej akcji finansowej dla polskich przedsiębiorców.
Cele funduszu
Głównym celem funduszu jest zapewnienie wsparcia małym i średnim przedsiębiorcom poprzez zwiększenie im dostępu do finansowania.
Wysokość wsparcia
Zgodnie z planami Europejskiego Banku Inwestycyjnego, mnożnik finansowy w nowym funduszu ma wynieść co najmniej 5. To oznacza, że do Polski trafi pięciokrotnie wyższa wartość akcji finansowej (np. kredytowej czy leasingowej) od wartości kapitału „zainwestowanego” w EFG. Przekładając to na krajowy grunt, oczekujemy co najmniej 20 mld zł preferencyjnej akcji finansowej dla polskich przedsiębiorców w ciągu najbliższych 3 lat.
Jak będzie udzielane wsparcie?
Wsparcie z EFG udzielane będzie bezpośrednio lub pośrednio przez krajowe instytucje finansowe, w tym:
- banki komercyjne;
- instytucje finansowe i gwarancyjne, mikrofinansowe oraz rozwojowe;
- spółki leasingowe, fundusze kapitałowe (venture capital);
- spółki celowe i prywatne fundusze kredytowe itp.
Będą one korzystać z takich instrumentów, jak: pożyczki, inwestycje kapitałowe i quasi-kapitałowe, udziały w ryzyku, zakup papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami oraz gwarancje.