Wicepremier Jarosław Gowin: „Pandemia zmienia świat, musimy ten świat wymyślić na nowo, musimy na nowo wymyślić Polskę, woj. lubelskie”
22.04.2021
Plany na rozwój polskiej gospodarki po pandemii to jeden z głównych tematów Lubelskiego Forum Gospodarczego, w którym uczestniczył dzisiaj wicepremier Jarosław Gowin.
Pandemia zmienia świat, musimy ten świat wymyślić na nowo, musimy na nowo wymyślić Polskę, woj. lubelskie. Taka inicjatywa jak Lubelskie Forum Gospodarcze jest okazją, aby wybiec myślą w przyszłość oraz zacząć ją planować
- powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas Lubelskiego Forum Gospodarczego.
Misją Lubelskiego Forum Gospodarczego jest wspieranie procesów rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej, ze szczególnym uwzględnianiem województwa lubelskiego, jego specyfiki oraz szans i możliwości wsparcia procesów rozwojowych.
Rok 2021 z pewnością upłynie pod znakiem przygotowania planów odbudowania polskiej gospodarki przy pomocy funduszy unijnych. Głównym celem Forum jest wypracowanie praktycznych wniosków i rekomendacji. Mają one na celu wypracowanie i identyfikację aktualnych problemów, a także potencjalnych szans i możliwości rozwoju naszego regionu w następstwie zmian ekonomicznych oraz społecznych wywołanych pandemią
- mówiła Teresa Bogacka, kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie.
Lubelskie Forum Gospodarcze ma za zadanie wspierać działania na rzecz rozwoju innowacyjnego, zautomatyzowanego, zrobotyzowanego przemysłu na podstawie ścisłej współpracy z samorządami, pracodawcami, przedsiębiorcami i lubelskimi uczelniami.
Musimy skoncentrować się nad wykuciem fundamentów przyszłego, szybkiego wzrostu gospodarczego Polski. Pod względem gospodarczym Polska na tle innych krajów przechodzi przez pandemię stosunkowo suchą stopą
– mówi wicepremier Jarosław Gowin.
I dodaje:
Kołem napędowym polskiej gospodarki jest przemysł. Zarówno my, Polacy jak i Europejczycy musimy pomyśleć, jak redefiniować przemysł. Polska świetnie radzi sobie z przyciąganiem inwestycji w tym obszarze gospodarki. W resorcie kończymy pracę nad Nową Polityką Przemysłową Polski. Konkretnie rozpisanym w czasie planem rozwoju, tworzonym we współpracy z samorządami. Badamy rozwojowe gałęzie, do których dostarczamy specyficzne dla nich rozwiązania prawno-organizacyjne.
Podczas Forum odbyły się panele dyskusyjne poświęcone najważniejszym sprawom regionu lubelskiego. Tematem dominującym był rynek pracy oraz specyfika przedsiębiorczości w województwie lubelskim.
Wicepremier Jarosław Gowin podczas forum poinformował o trwających w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii pracach nad reformą instytucji rynku pracy.
Urzędy Pracy staną się nowoczesnymi Centrami Wspierania Zatrudnienia, które skupią się m.in. na wsparciu osób poszukujących pracy i pracodawców
– powiedział.
Mimo obecnego kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 z jakim zmaga się cały świat, Polska dość dobrze radzi sobie na rynku pracy. Według danych Eurostat Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów UE z najniższą stopą bezrobocia.
W trakcie Forum toczyły się rozmowy m.in. o formach wsparcia osób młodych na rynku pracy, ale także o potrzebie efektywniejszego wykorzystania osób 50+, roli szkolnictwa zawodowego i kształcenia innowacyjnego. Tematem dyskusji były także zmiany, jakich potrzebuje rynek start-upów, by stworzyć miejsca pracy, a także specyfika rozwoju przedsiębiorczości w makroregionie lubelskim oparta na biznesach rodzinnych.
Lubelskie Forum Gospodarcze jest pierwszą tego typu inicjatywą organizową przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie.
W Forum uczestniczyli: dr. Krzysztof Żuk - Prezydent Miasta Lublin, a także liczni eksperci, dr Ewa Flaszyńska – dyrektor departamentu Rynku Pracy w ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Beata Lubos – dyrektor departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii , Grzegorz Płatek – dyrektor departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.