W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Jarosław Gowin spotkał się z tureckim ministrem handlu Mehmetem Muşe

18.06.2021

Możliwości rozwoju polsko-tureckiej współpracy gospodarczej oraz eliminacja barier dostępu do rynku tureckiego – to główne tematy rozmowy wicepremiera Jarosława Gowina i tureckiego ministra handlu Mehmeta Muşa, który przebywał dzisiaj z wizytą w Warszawie.

Jarosław Gowin spotkał się z tureckim ministrem handlu Mehmetem Muşem

Turcja jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym dla Polski. Dowodzi tego dynamiczna wymiana handlowa, której I kwartał 2021 r. przyniósł wzrost obrotów handlowych o 31 % . To jednak ciągle nie wyczerpuje biznesowych możliwości współpracy. Formuła unii celnej pomiędzy UE a Turcją w obecnej formie obejmuje wyłącznie towary przemysłowe i niektóre przetworzone towary rolne, a pogłębienie współpracy może obejmować rozszerzenie unii celnej np. o handel  usługami i zamówienia publiczne. Z perspektywy polskich przedsiębiorców zasadnicze znaczenie ma również eliminacja barier pozataryfowych w dostępie do rynku tureckiego – zaznaczył podczas rozmowy ze swoim tureckim odpowiednikiem Jarosław Gowin wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

Polsko-tureckie relacje gospodarcze

Turcja pozostaje nadal głównym partnerem Polski z obszaru Bliskiego Wschodu i Azji. Według wstępnych danych statystycznych za 2020 r. polski eksport do Turcji sytuował ją na 22 pozycji, a import z Turcji uplasował ten kraj na 15 miejscu. Pod względem obrotów towarowych jest to miejsce 19.

Wstępne dane statystyczne za 2020 r. wykazują, że obroty handlowe wyniosły 6 mld 203,3 mln EUR, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Polski eksport wyniósł 2 mld 233,8 mln EUR (wzrost o 15% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego), a import z Turcji 3 mld 969,6 mln EUR (wzrost o 1% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego).

W strukturze polskiego eksportu do Turcji dominują w 2020 r.: silniki spalinowe (8,8%), samochody osobowe (6,9%), części i akcesoria do samochodów (4,7%), odpady i złom z żeliwa i stali (4,4%), środki czystości (2,5%), aparatura odbiorcza dla telewizji; monitory, projektory video (2,4%), nowe opony pneumatyczne z kauczuku (2,3%), samochody ciężarowe (2,2%), ciągniki (2,1%). W imporcie dominowały: samochody osobowe (14,5%), odzież (9,4%), części i akcesoria samochodowe (4,2%), ciągniki (3,2%), samochody ciężarowe (2,5%), artykuły z dzianiny (2,3%), części do silników spalinowych (1,7%), chłodziarki, zamrażarki (1,5%).

Jednocześnie rośnie zainteresowanie polskich inwestorów rynkiem tureckim. Według danych NBP inwestycje polskie w Turcji wyniosły w 2019 r. 233,7 mln EUR. W Turcji aktywne są polskie firmy z branży IT, artykułów chemii budowlanej,  farmaceutycznej, spożywczej i obrotów surowcami wtórnymi.

{"register":{"columns":[]}}