Wicepremier Jarosław Gowin uczestniczył w konferencji "Okrągły Stół Klastrów"
24.06.2021
„Miejsce klastrów i organizacji klastrowych w polityce innowacyjnej państwa” - to temat wystąpienia ministra Jarosława Gowina na konferencji zorganizowanej przez Platformę Przemysłu Przyszłości. Wydarzenie uzupełnił panel dyskusyjny „Wyzwania w zakresie cyfryzacji, przemysłu 4.0 i Zielonego Ładu” z udziałem przedstawicieli MRPiT.
Klaster to skoncentrowana przestrzennie (geograficznie) grupa przedsiębiorstw pochodzących z tego samego lub pokrewnych sektorów, a także instytucji i organizacji, powiązanych ze sobą siecią pionowych i poziomych zależności, konkurujących i współpracujących ze sobą.
Według ostatniego badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości populacja poddanych analizie 41 klastrów skupiała ponad 2500 najbardziej aktywnych firm w swoich sektorach i 260 000 pracowników. Skala oddziaływania klastrów i organizacji klastrowych jest znacząca, uwzględniając powiększającą się stale liczbę członków oraz sieć podmiotów kooperujących z klastrami - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Klastry i organizacje klastrowe, biorąc pod uwagę ich potencjał, rolę i pozytywne efekty ich działania, powinny być włączane do realizacji polityk publicznych, przede wszystkim w obszarze gospodarki i innowacji - dodał wicepremier.
Wyzwania związane ze zmieniającym się otoczeniem gospodarczym powodują, że klastry i przedsiębiorstwa w nich skupione coraz silniej odczuwają potrzebę dokonywania zmian w organizacji i działaniu. Nowa architektura łańcuchów wartości po pandemii COVID-19 oraz walka ze zmianami klimatycznymi i powrót ośrodków rozwoju nowoczesnych przemysłów do Europy spowoduje w najbliższych latach przyśpieszoną cyfryzację, zmianę modeli biznesowych i silniejsze konkurowanie o pozycję rynkową. Organizacje klastrowe są instytucjami, które mogą skutecznie przeprowadzić uporządkowaną transformację przedsiębiorstw w kontekście branżowych specjalizacji i wpłynąć na konkurencyjność całych branż.
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podejmuje szereg działań w celu wsparcia organizacji klastrowych, wśród których wyróżnić należy m.in. dokument Kierunki Rozwoju Polityki Klastrowej w Polsce po 2020 roku oraz poprzez wskazywanie Krajowych Klastrów Kluczowych, stanowiących wzór sieci kooperacji i budowy zaufania i współpracy.
Nasza nowa polityka klastrowa zawiera wiele istotnych zmian, w szczególności zakłada zaangażowanie klastrów w realizację zadań z zakresu: cyfryzacji, dostosowania do potrzeb Przemysłu 4.0, gospodarki obiegu zamkniętego, gospodarki niskoemisyjnej, transformacji energetycznej, edukacji, promocji gospodarczej, sieciowania, budowy platform. To również szansa na tworzenie ekosystemów branżowych, które mogą stać się podstawą konkurowania na rynkach globalnych w ramach tworzonych łańcuchów wartości. O klastrach, jako wehikułach realizacji Polityki Przemysłowej Polski mówimy dużo w ramach dyskusji o rozwoju przemysłu i autonomii strategicznej - powiedział wicepremier Gowin.
Prelegentami konferencji byli także:
- Beata Lubos, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii,
- Aleksandra Ścibich-Kopiec, prezes zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości,
- Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie
O PPP
Platforma Przemysłu Przyszłości powstała, żeby wzmacniać kompetencje i konkurencyjność przedsiębiorstw, prowadzących działalność na terenie Polski, poprzez wspieranie ich transformacji w kierunku przemysłu 4.0.