Wicepremier Jarosław Gowin z wizytą na Ukrainie
29.04.2021
Podczas swojego pobytu w stolicy Ukrainy wicepremier Jarosław Gowin spotkał się z premierem Denisem Szmyhalem, a także z wicepremierem Ołeksijem Reznikovem oraz ministrem rozwoju gospodarki, handlu i rolnictwa Ihorem Petrashko.
Ukraina jest partnerem gospodarczym Polski o strategicznym znaczeniu. Mamy wspólne wyzwania m.in. w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także cele w zakresie transformacji energetycznej w kierunku gospodarki niskoemisyjnej
– powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii podczas wizyty w Kijowie.
Cieszymy się, że na Ukrainie trwa akcja szczepień przeciw Covid-19. Polska niezmiennie zabiega, zwłaszcza na forum UE, o udzielenie Ukrainie wsparcia w sferze szczepień i zapewnienie dostaw szczepionek
– mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas spotkania z premierem Denisem Szmyhalem. Zapewnił także o niesłabnącym zainteresowaniu polskich inwestorów rynkiem ukraińskim.
Wicepremier Gowin podkreślił, że pomimo występujących ograniczeń związanych z pandemią, Polska cieszy się ze stabilnych relacji gospodarczych z Ukrainą.
W obliczu wyzwań pandemii wzrasta znaczenie polsko-ukraińskiej współpracy. Świadczą o tym dobre dane o obrotach handlowych między naszymi krajami za rok 2020 – zaznaczył Jarosław Gowin. Wicepremier odniósł się także do barier w prowadzeniu biznesu, które zgłaszają polscy przedsiębiorcy inwestujący w tym kraju: – Myślę, że Ukraina mogłaby skorzystać z polskich doświadczeń w zakresie poprawy klimatu inwestycyjnego
– ocenił.
W dalszej części wizyty wicepremier Jarosław Gowin wziął wraz z ukraińskim wicepremierem Ołeksijem Reznikovem udział w posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. W ramach tego gremium działa 7 grup roboczych, zajmujących się współpracą w rolnictwie, turystyce, sektorze paliwowo-energetycznym, transporcie, informacji geoprzestrzennej, przestrzeni kosmicznej, handlu i inwestycjach oraz podkomisja ds. przemysłu obronnego.
Obecni na miejscu przedstawiciele resortów rozmawiali o szansach i możliwościach rozwoju wzajemnej współpracy, a także o pojawiających się wyzwaniach. Posiedzenie zakończyło się podpisaniem protokołu.
Posiedzenie Komisji jest dobrą okazją do zaprezentowania rozwiązań systemowych i tendencji zachodzących w gospodarkach naszych krajów. W Polsce cały czas podejmujemy aktywne działania na rzecz stworzenia efektywnych, maksymalnie korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań systemowych
– powiedział podczas posiedzenia wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Wskazał na przygotowywane w MRPiT rozwiązania, takie jak Plan dla Pracy i Rozwoju, Tarcza Prawna czy nowa Polityka Przemysłowa.
Podczas rozmowy z ministrem rozwoju gospodarki, handlu i rolnictwa Ihorem Petrashko, wicepremier Jarosław Gowin podkreślał zainteresowanie polskiego biznesu inwestycjami na Ukrainie.
Chciałbym zwrócić uwagę na duże doświadczenie i potencjał polskich spółek sektora energetycznego, takich jak Orlen czy PGNiG
– podkreślił Gowin. Wyraził także zaniepokojenie sytuacją polskich inwestorów, wskazując m.in. na dużą liczbę wszczynanych postępowań dot. wprowadzenia ceł ochronnych na różne produkty oraz na problemy z przepustowością granicy czy ochroną własności intelektualnej.
Ważnym punktem wizyty było spotkanie z polskimi przedsiębiorcami inwestującymi na terenie Ukrainy, podczas którego wicepremier Jarosław Gowin podkreślił znaczenie współpracy z najbliższymi sąsiadami.
Mimo pandemii dane o handlu za 2020 r. pokazują, że w tym trudnym czasie polsko-ukraińskie obroty handlowe wzrosły o 3,4%, osiągając wartość ponad 8,9 mld USD
– zauważył wicepremier Gowin i zapewnił o swoich staraniach na rzecz poprawy sytuacji polskich przedsiębiorców na rynku ukraińskim.
Dziękuję wszystkim przedsiębiorcom, którzy poprzez swoją zagraniczną działalność promuję Polskę. Przyjechałem, by rozmawiać z władzami Ukrainy także o poprawie klimatu inwestycyjnego
– podkreślił wicepremier Jarosław Gowin.
Na zakończenie wizyty wicepremier Gowin spotkał się także z przedstawicielami ukraińskich mediów, z którymi rozmawiał o sytuacji ekonomicznej naszych krajów i perspektywach dwustronnej współpracy handlowej.