Wizyta ministra Piotra Nowaka w USA
14.03.2022
Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak rozpoczął dziś trzydniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Celem rozmów z przedstawicielami amerykańskiej administracji, międzynarodowych instytucji finansowych i firm będzie pogłębianie polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, dalsze inwestycje USA w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych branż, w tym technologii kosmicznej. Jednym z ważniejszych tematów zaplanowanych spotkań będzie pomoc humanitarna oraz wsparcie Ukrainy w kryzysie wywołanym atakiem Rosji.
Podczas rozmów minister Piotr Nowak poruszy kwestię zacieśniania i rozwoju współpracy transatlantyckiej oraz zaostrzenie sankcji gospodarczych wobec Rosji. W tym kontekście chodzi również o zaangażowanie Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy i wsparcie krajów Unii Europejskiej, które udzielają pomocy Ukrainie.
Tematem rozmów będą także współpraca USA i UE w zakresie rozwoju nowych technologii, dostępu do surowców oraz zaangażowanie Banku Światowego w transformację energetyczną i cyfrową.
Program wizyty przewiduje spotkania z:
- przedstawicielem Stanów Zjednoczonych Ameryki do spraw handlu ambasador Katherine Tai;
- prezesem Banku Światowego Davidem R. Malpasse;
- dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgievą;
- sekretarz stanu ds. handlu USA Giną Raimondo;
- przedstawicielami Atlantic Council;
- prezesem Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu (USPBC) Ericem Stewartem.
Ministrowi towarzyszyć będzie prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) Grzegorz Wrochna. Zacieśnienie współpracy pomiędzy podmiotami sektora kosmicznego z Polski i USA będzie tematem rozmów ministra Nowaka z przedstawicielami Departamentu Bezpieczeństwa Międzynarodowego USA.
W trakcie trzeciego dnia pobytu w USA minister Nowak w Los Angeles spotka się z przedstawicielami amerykańskiej firmy Virgin Orbit. Planowane jest podpisanie listu intencyjnego POLSA z Virgin Orbit w sprawie wprowadzenia w Polsce technologii LauncherOne do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną obiektów ze specjalnie przystosowanego samolotu.