Wizyta ministra Waldemara Budy w Środowiskowym Domu Samopomocy „SAMI SWOI”
03.10.2023
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg spotkali się dziś z kierownictwem i podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy typu A „SAMI SWOI”. Placówka prowadzona jest przez Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych.
Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych (TPN) jest istniejącą od 1992 r. organizacją pozarządową, nakierowaną na pomoc osobom z niepełnosprawnościami, zwłaszcza tymi o podłożu psychicznym. Misją organizacji i celem działalności ośrodków prowadzonych przez TPN jest udzielanie pomocy i wsparcia osobom przewlekle chorującym psychicznie – głównie na schizofrenię – w ich jak najpełniejszej integracji społecznej. Stowarzyszenie prowadzi: dzienne ośrodki wsparcia, całodobowe ośrodki wsparcie, wsparcie w domu, aktywizację zarodową, hipoterapię.
Będąc w takich miejscach najważniejsze jest spojrzenie na twarze podopiecznych i zobaczenie, czy jest na nich uśmiech, radość i zadowolenie z codziennego dnia. W każdej z pracowni, którą dziś odwiedziliśmy, widziałem radość z bycia tutaj i tworzenia.
powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Mamy wspólny cel – aktywizację na wszelkich polach osób z niepełnosprawnościami, tak by stworzyć im świat, który jest dla nich przyjazny, bezpieczny i pozwala im się realizować w sposób dla nich odpowiedni. To są zadania realizowane przy współudziale organizacji pozarządowych. Pokazanie tej relacji i współpracy to świetny przykład, że można realizować politykę społeczną, opartą o organizacje społeczne, które są najbliżej podopiecznych i najlepiej znają ich potrzeby.
dodał szef MRiT.
Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS) typu A „SAMI SWOI” przy ul. Pabianickiej 132 w Łodzi jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla 60 osób przewlekle chorujących psychicznie. Działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. W dni wolne od pracy wyznaczane są dyżury pracowników ZWA, tak aby uczestnicy mogli również wtedy uzyskać wsparcie bezpośrednie i telefoniczne. Uczestnicy ŚDS korzystają z wszelkich dostępnych i przewidzianych dla nich form rehabilitacji, zgodnie z indywidualnym planem postępowania wspierająco-aktywizującego i tygodniowym harmonogramem zajęć. Postępowanie jest zindywidualizowane i oparte na elastycznym, wieloetapowym i długofalowym programie działań.