Wizyta wiceministra Kościńskiego w Shanghaju i Hongkongu
08.11.2018
Dobiegła końca wizyta wiceszefa MPiT Tadeusza Kościńskiego w Chinach. Związana ona była przede wszystkim z udziałem w targach China International Import Expo w Szanghaju (CIIE), promocją rodzimych firm oraz wzmacnianiem współpracy handlowej.
Targi China International Import Expo w Szanghaju (CIIE) to największe i pierwsze targi zorganizowane przez rząd chiński dla zagranicznych przedsiębiorców zainteresowanych sprzedażą swych produktów i usług w Chinach. W trwających od 5 do 10 listopada targach uczestniczy 82 polskich przedsiębiorstw, które prezentują swoje rozwiązania na stoiskach branżowych. To największa delegacja biznesowa obecna na tym wydarzeniu. Oprócz tego Polska ma też swój pawilon narodowy.
"Od kilkunastu lat rośnie bilans handlowy między Polską a Chinami. Nam zależy, by ta współpraca oparta była na partnerstwie i miała zrównoważony charakter. Konieczne jest zwiększenie naszego eksportu do Chin. Jestem przekonany, że przez najbliższe pięć dni, polskie formy nawiążą wiele relacji biznesowych, które zaowocują nowymi kontraltami" – powiedział minister Kościński na otwarciu stoiska narodowego.Dodał, że dobrą taktyką na rzecz zwiększania obecności polskich firm na chińskim rynku jest skupienie się na wybranych prowincjach.
"Dlatego w 2019 r. planujemy kolejne Forum Regionów Polska-Chiny. Już teraz zapraszam polskich przedsiębiorców do wzięcia w nim udziału" – zaznaczył Tadeusz Kościński.Ważnym wydarzeniem podczas China International Import Expo, było podpisanie przez KGHM wieloletniego kontraktu na dostawy katod miedzianych dla China Minmetals. Wartość zaplanowanych w ciągu 5 lat dostaw ma sięgnąć 4 miliardów dolarów.
W Szanghaju wiceminister zwiedził też centrum B+R Huawei, spotkał się z przedstawicielami kierownictwa Ministerstwa Handlu Chin, Chińskiej Agencji Promocji Inwestycji oraz z polskimi inwestorami w Chinach.
Z kolei w Hongkongu – jednym z głównych centrów finansowo-handlowych Azji, minister Kościński spotkał się z przedstawicielami biznesu i administracji, aby rozmawiać o szansach dla wspólnych projektów gospodarczo-biznesowych za sprawą programów infrastrukturalnych realizowanych w ramach inicjatywy „Trójmorza”.
- Ostatnia modyfikacja:
- 08.11.2018 17:20 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 08.11.2018 17:20 administrator gov.pl