W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w III kwartale 2019 roku - komentarz do danych GUS

09.01.2012

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny lokali mieszkalnych w III kw. 2019 roku wzrosły o 2,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz o 9,0% w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że ceny mieszkań rosną szybciej niż przed rokiem, wzrosty wyniosły wówczas odpowiednio 1,3% i 6,6%. Wzrost odnotowany od 2015 roku wyniósł 23,6%.

Na szarym tle napis Dane gospodarcze. Po lewej stronie wykres kołowy.

Ceny mieszkań rosną szczególnie szybko na rynku wtórnym (3,5% kw/kw oraz 10,9% r/r). Nieco wolniej natomiast zmieniają się ceny na rynku pierwotnym (0,4% kw/kw oraz 6,7% r/r). Świadczy to o tym, że wzrost cen wynika głównie z czynników leżących po stronie popytu (wzrost wynagrodzeń, niskie bezrobocie, niskie stopy procentowe). Wydaje się, że kupujący są motywowani nie tylko celami konsumpcyjnymi, ale także inwestycyjnymi wobec niskiej atrakcyjności takich alternatyw inwestycyjnych, jak lokaty bankowe czy papiery wartościowe. Wzrost cen na rynku pierwotnym jest z kolei hamowany przez rekordową podaż nowych mieszkań deweloperskich.

Dane opublikowane przez GUS znajdują odzwierciedlenie w danych NBP, który gromadzi informacje o cenach mieszkań dla 17 największych rynków w Polsce.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w największych miastach szybciej rosną ceny na rynku pierwotnym, co może być spowodowane wyczerpującym się w tych miastach zasobem atrakcyjnych gruntów pod zabudowę mieszkaniową.

{"register":{"columns":[]}}