Wsparcie dla firm z Podlasia w związku z zamknięciem przejścia granicznego w Bobrownikach
12.04.2023
Firmy z województwa podlaskiego działające w strefie przygranicznej, będą mogły ubiegać się o rządową pomoc. We współpracy z MSWiA przygotowaliśmy program wsparcia dla nich.
10 lutego br. z uwagi na bezpieczeństwo państwa, zawieszono do odwołania ruch na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. Część przedsiębiorców działających w strefie przygranicznej w województwie podlaskim poniosło straty, szczególnie ci zajmujący się świadczeniem usług hotelarskich, gastronomicznych czy prowadzeniem sprzedaży detalicznej.
Nie zostawiamy firm działających przy granicy bez wsparcia. Przygotowane przez nas rozwiązania to realne wsparcie dla firm, które straciły swoje dochody w wyniku ograniczenia ruchu granicznego z Białorusią. Szacujemy, że z naszej pomocy skorzysta ok. 150 podmiotów, a miesięczny koszt pomocy wyniesie ok. 2,3 mln zł
– wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Mamy świadomość, że mogą znaleźć się firmy, które działają także poza obszarem przygranicznej gminy, a są dotknięte skutkami zamknięcia przejścia. Dlatego dajemy wojewodzie możliwość, w wyjątkowych sytuacjach, na rozszerzenie pomocy także w tych przypadkach
– informuje wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska.
Branże objęte rekompensatami
Rekompensata będzie przysługiwała podmiotom z branży:
- turystycznej,
- gastronomicznej,
- sprzedaży detalicznej
- kantorów wymiany walut.
Warunki otrzymania wsparcia
Warunkiem ubiegania się o rekompensatę będzie niezaleganie z należnościami publicznymi oraz uzyskanie 50 proc. spadku przychodów w miesiącu objętym zamknięciem przejścia w porównaniu do odpowiedniego miesiąca referencyjnego (jeden z dwóch poprzednich lub – co do zasady – analogiczny w roku ubiegłym).
Rekompensata będzie wypłacana na wniosek, przez wojewodę właściwego ze względu na położenie zamkniętego przejścia granicznego. Będzie wypłacana maksymalnie 3 razy w roku, tj. za 3 określone miesiące (wojewoda będzie mógł – w akcie prawa miejscowego – zwiększyć wymiar pomocy o kolejne miesiące). Będzie miała charakter pomocy de minimis. Jej wysokość będzie iloczynem kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie 3490 zł) i liczby osób zgłoszonych przez podmiot do ubezpieczenia. Zaproponowane rozwiązania dotyczą nie tylko zamkniętego przejścia w Bobrownikach, ale również ewentualnych przyszłych, analogicznych sytuacji.
Wojewoda, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, będzie mógł przyznać rekompensatę również podmiotom innym niż wyżej wskazane, które prowadzą działalność na obszarze powiatu, w którym położone jest zamknięte przejście graniczne.