W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca gospodarcza Polski i Islandii

10.10.2024

Dalsze zacieśnianie współpracy handlowej między Islandią a Polską, zagadnienia związane z innowacyjnością oraz promocja polskiej gospodarki w Islandii - to tematy, o których rozmawiali dziś minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz minister kultury i biznesu Islandii Lilja Alfreðsdóttir.

Spotkanie ministra Krzysztofa Paszyka z Minister Kultury i Biznesu Islandii

Bardzo dobre relację pomiędzy naszymi państwami i dotychczasowa doskonała współpraca gospodarcza stanowią dobrą podstawę do dalszego rozwoju naszych relacji gospodarczych oraz kształtowania warunków, które zachęcą przedsiębiorców do inwestowania i lokowania swoich biznesów w naszych krajach

– powiedział minister Krzysztof Paszyk.

Kierunki rozwoju współpracy Polski i Islandii

Polska jest zainteresowana wsparciem rodzimych przedsiębiorstw planujących ekspansję na rynek islandzki, ale i korzystaniem z doświadczeń Islandii. Jednym z możliwych kierunków współpracy dwustronnej są odnawialne źródła energii, w tym szkolenie personelu zajmującego się geotermią w Polsce.

Rozwijanie kontaktów z Islandią w zakresie energetyki jest także istotne w kontekście obecnych wyzwań geopolitycznych.

Innymi dziedzinami, które mają potencjał do dalszego rozwoju współpracy z Islandią są: przemysł stoczniowy, produkcja wodoru, rybołówstwo i przetwórstwo, a także przemysł metalurgiczny. Kolejnym obszarem współpracy z partnerami islandzkimi może być wymiana doświadczeń dotyczących rozwoju start-upów.

Widzimy przestrzeń do współpracy nad rozwojem sektora innowacyjnych przedsiębiorstw oraz wzmocnieniem potencjału startupów typu deeptech, czyli stawiających na rozwiązania przełomowe. Ta współpraca może obejmować np. wymianę dobrych praktyk oraz budowanie sieci współpracy.

– zaznaczył minister Krzysztof Paszyk.

Struktura wymiany handlowej

Obroty handlowe pomiędzy Polską a Islandią w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku wyniosły 298,4 mln EUR. Dla porównania w całym 2023 r. było to 466,3 mln EUR. Eksport wyniósł wówczas 165,6 mln EUR, a import 300,7 mln EUR.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}