W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca gospodarcza Polski i Mołdawii. Wizyta ministra Krzysztofa Paszyka w Kiszyniowie

18.11.2024

Widzimy, że Mołdawia obrała kierunek UE i nie jest to wybór tylko polityczny, ale też społeczny. Kontynuując przesłanie premiera Donalda Tuska pragnę podkreślić, że jesteśmy waszymi przyjaciółmi, nie tylko na płaszczyźnie gospodarczej, ale także w dążeniu do integracji z Europą – podkreślił podczas wizyty w Kiszyniowie minister Krzysztof Paszyk. Podczas dwudniowej wizyty szef MRiT spotkał się z przedstawicielami mołdawskiego rządu oraz polskimi przedsiębiorcami.

Wizyta ministra Krzysztofa Paszyka w Mołdawii

Podczas wizyty w Kiszyniowie Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk spotkał się z Wicepremierem i Ministrem Rozwoju Gospodarczego i Cyfryzacji Republiki Mołdawii Dumitru Alaibą. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej obu krajów a także wspierania Mołdawii w dążeniu do integracji z UE.

Mamy w Polsce wiele firm, które mogą wesprzeć proces transformacji energetycznej Mołdawii, wiemy że KE uruchomiła specjalny instrument w tym zakresie. Podobnie firmy rolno-spożywcze służą doświadczeniem w zakresie produkcji dobrej jakości zdrowej żywności. Jesteśmy w stanie wspierać Was także w tym kierunku. Dobrym przykładem współpracy może być Krajowa Grupa Spożywcza, której spółka jest już obecna na mołdawskim rynku

- zaznaczył minister Krzysztof Paszyk podczas spotkania.

Minister Rozwoju i Technologii spotkał się również z Ministrem Energii Republiki Mołdawii Victorem Parlicovem. Rozmawiano o współpracy gospodarczej w dziedzinie energii, integracji z rynkiem Europejskim i współpracy w zakresie termomodernizacji.

Seminarium biznesowe Polska – Mołdawia

Polityczne porozumienie jest ważne na drodze do integracji europejskiej, ale Unia Europejska to przede wszystkim wspólna gospodarka i wspólny rynek. To umiejętność funkcjonowania na tym rynku. Nasi przedsiębiorcy mają w tym względzie ponad dwudziestoletnie doświadczenie. Dzisiaj chcemy zadeklarować pełne wsparcie dla Mołdawii ze strony polskich władz, ale też polskich firm, na drodze ku zjednoczonej Europie

- powiedział minister Krzysztof Paszyk podczas otwarcia polsko-mołdawskiego seminarium biznesowego.

Seminarium biznesowe Polska – Mołdawia zostało zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, Invest Moldova i Ambasadę RP w Kiszyniowie we współpracy z MRiT i Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego i Cyfryzacji Mołdawii. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu przedsiębiorców z obu krajów.

Bliska współpraca z polskimi przedsiębiorcami, bez względu na branżę, to dostęp do wspaniałej wiedzy, niezbędnej by myśleć o rozwoju i funkcjonowaniu na europejskim rynku. Polska w ostatnich latach przeszła bezpiecznie wszystkie kryzysy gospodarcze. To nie jest zasługa władz, ale polskich przedsiębiorców. To im zawdzięczamy naszą stabilność

- dodał minister.

Rozmawiano m.in. o możliwościach i warunkach prowadzenia działalności przez polskich przedsiębiorców w Mołdawii oraz zacieśnianiu współpracy handlowej.

Tendencja wymiany handlowej między Polską a Mołdawią jest wzrostowa. Według danych za 8 miesięcy 2024 roku eksport polskich towarów do Mołdawii wzrósł o 5,3% w stosunku do tego samego okresu w 2023 r. i wyniósł 252,9 mln EUR. Wzrósł również import towarów z Mołdawii do Polski w tym okresie o 9,2% i wyniósł 107,1 mln EUR.

W naszym eksporcie dominują maszyny i urządzenia (chłodziarki, zamrażarki, pralki, sprzęt RTV, podgrzewacze do wody) oraz wyroby przemysłu chemicznego (kosmetyki, mydła, środki owadobójcze). W imporcie z Mołdawii dominują metale (sztaby i pręty), drut izolowany i kable oraz artykuły rolno-spożywcze (sok jabłkowy, wina).

Memorandum o współpracy MRiT z Ministerstwem Energii Republiki Mołdawii

W Polsce podjęliśmy wielki wysiłek przeprowadzenia procesu termomodernizacji. Ten proces jest przed Państwem. Oferujemy wsparcie w jego realizacji. Możecie Państwo skorzystać z naszych doświadczeń, z doświadczenia naszego sektora energetycznego, sektora budowlanego, także z potencjału firm, które realizowały inwestycje w tym obszarze oraz wypracowanych narzędzi finansowych

- zaznaczył minister Krzysztof Paszyk podpisując memorandum.

Dzięki podpisanemu porozumieniu Mołdawia będzie mogła podczas transformacji energetycznej korzystać z polskich doświadczeń, rozwiązań legislacyjnych i modeli biznesowych. Transformacja energetyczna ma pomóc Mołdawii w procesie integracji z Unią Europejską. Współpraca ma się również przyczynić do nawiązania nowych kontaktów biznesowych między przedsiębiorcami z obu krajów.

Poparcie dla Republiki Mołdawii

Wizyta Ministra Rozwoju i Technologii w Kiszyniowie była także wyrazem politycznego wsparcia dla Republiki Mołdawii. Odbyła się ona krótko po wyborach prezydenckich i referendum konstytucyjnym dotyczącym integracji europejskiej, w których obywatele Mołdawii potwierdzili, że pozostają na europejskiej ścieżce rozwoju i są gotowi podejmować kolejne wysiłki na drodze do członkostwa w UE.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}