Wymiana doświadczeń i współpraca ekspercka Polski i Kanady
03.03.2021
Wiceszef MRPiT Robert Tomanek spotkał się z ambasador Kanady Leslie Scanlon na wideokonferencji, której głównym tematem było stosowanie Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej UE-Kanada (CETA) oraz współpraca w ramach projektu Baltic Power.
Mimo że w dalszym ciągu trwa proces ratyfikacji umowy CETA, jest ona stosowana tymczasowo od września 2017 r. Polska liczy na współdziałanie w zakresie upowszechniania informacji na jej temat, szczególnie wśród przedsiębiorców oraz na rozwój współpracy eksperckiej pomiędzy naszymi krajami.
W najbliższym czasie, po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, kanadyjska firma Northland Power Inc. zostanie partnerem branżowym PKN ORLEN S.A. przy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Szczególnego podkreślenia wymaga nastawienie współpracy na dzielenie się know-how. Wymiana doświadczeń i nabycie wysokich kompetencji pozwoli polskiemu koncernowi na rozwijanie działalności w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Jest to kolejny krok w kierunku zwiększenia udziału nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii w strukturze polskiego miksu energetycznego, co jest zgodne z polskimi priorytetami na najbliższe lata.
Rozpoczęliśmy prace nad nową Polityką Przemysłową Polski, wyznaczającą jej kierunki w perspektywie długookresowej. Strategiczny dokument będzie odnosił się do kluczowych trendów i wyzwań mających wpływ na rozwój przemysłu w gospodarce post-covidowej, takich jak: cyfryzacja, przemysł 4.0, zielona transformacja w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, czy gospodarka obiegu zamkniętego. Wyrażamy nadzieję na pogłębianie współpracy dwustronnej w tych obszarach, mając także na uwadze starania Kanady na rzecz rozwoju tych gałęzi gospodarki
– powiedział minister Robert Tomanek.