W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wymiana handlowa

Polska najlepiej wykorzystała czas członkostwa w Unii Europejskiej spośród krajów, które dołączyły do niej w 2004 roku. Przez 20 lat obecności Polski w UE znacząco rozwinęła się wymiana handlowa. Nasz kraj uzyskał dostęp do rynku, który liczy 450 mln osób. Unia odpowiada aż za 75 proc. polskiego eksportu i 54 proc. polskiego importu. MRiT wspiera polskich przedsiębiorców w ich ekspansji zagranicznej.

Polska wstępując do UE stała się stroną sieci umów handlowych, które Unia zawarła z krajami trzecimi. Obecnie w mocy są 42 preferencyjne umowy handlowe, które tworzą długotrwałe partnerstwa z 74 krajami i regionami na całym świecie. Dzięki temu unijni, w tym polscy przedsiębiorcy, mają lepsze warunki w zakresie eksportu, importu i inwestycji. UE negocjuje kolejne umowy o wolnym handlu m. in. z Australią, Indiami, Indonezją, Tajlandią, czy Filipinami.

Wideo

W rezultacie tych działań obroty wymiany handlowej znacząco wzrosły. Udział Polski w światowym eksporcie towarowym wzrósł w ciągu dwóch dekad z 0,8 proc. do 1,4 proc. W eksporcie zaczęły się pojawiać towary, których wywóz ograniczony był wcześniej przez wysokie cła eksportowe. Dla polskich przedsiębiorców otworzyły się rynki, które były wcześniej trudno dostępne. Od 2004 roku polski eksport towarowy urósł o 585 proc. (z poziomu 60 mld do 351 mld euro), przyrastając w tym okresie średniorocznie o ok. 10 proc. W tym samym okresie eksport usług z Polski wzrósł o 719 proc. (z 12 mld do 99 mld euro) i rósł średniorocznie ok. 12 proc.

Napis na grafice: Awans Polski na liście największych unijnych eksporterów. Jak zwiększał się eksport towarowy Polski na tle największych eksporterów UE. Siedem wykresów słupkowych: 1. eksport Polski: 60 mld euro w 2004 r. 351 mld euro w 2023 r. 2. eksport Niemiec: 12,4 razy większy w 2004 r., 4,8 razy większy w 2023 r. 3. eksport Francji: 5,6 razy większy w 2004 r., 1,8 razy większy w 2023 r. 4. eksport Włoch: 4,8 razy większy w 2004 r., 2 razy większy w 2023 r. 5. eksport Holandii: 4,3 razy większy w 2004 r., 2,2 razy większy w 2023 r. 6. eksport Belgii: 4,2 razy większy w 2004 r., 1,9 razy większy w 2023 r. 7. eksport Hiszpanii: 2,4 razy większy w 2004 r., 1,2 razy większy w 2023 r.

Dziś, po 20 latach członkowska w UE małe, średnie i duże firmy eksportujące poza Unię w coraz większym stopniu korzystają z przewidywalnych ram współpracy z państwami trzecimi, co przekłada się na konkretne korzyści finansowe. Przykładowo w 2022 roku dzięki możliwości uzyskania preferencji celnych w eksporcie do państw pozaunijnych, polscy przedsiębiorcy zaoszczędzili blisko 1,4 mld euro.

Wideo

Dzięki wspólnemu prowadzeniu polityki handlowej na forum UE łatwiej jest pokonać wszelkie bariery, które utrudniają prowadzenie biznesu. UE stara się zapobiegać zarówno nowym przeszkodom w handlu i inwestycjach, jak i działa na rzecz usuwania istniejących. Pokonując przeszkody w handlu, Komisja Europejska opiera się na ciągłej współpracy z partnerami handlowymi w ramach np. komitetów i grup roboczych.

Od czasu akcesji do UE resort odpowiedzialny za polską gospodarkę, czyli MRiT, aktywnie działa na forum UE na rzecz rozwoju handlu międzynarodowego oraz tworzenie korzystnych warunków dla unijnych przedsiębiorstw. Równocześnie dba o interesy polskich przedsiębiorców w ramach negocjacji preferencyjnych umów handlowych.

Dynamiczny rozwój wymiany handlowej jest niezbitym dowodem, że przedstawiciele polskiego biznesu dobrze wykorzystali szansę, jaką dało nam wstąpienie do europejskich struktur.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}