W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wymiar regionalny polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej

26.03.2019

Tydzień po polsko-niemieckim forum gospodarczym poświęconym przemysłowi 4.0 wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa odwiedził niemiecką dolinę krzemową – Bawarię. Główne tematy rozmów to rozwijanie wspólnych projektów w perspektywicznym sektorze przemysłu kosmicznego i mobilności, reaktywacja polsko-bawarskiej komisji ekspertów z zadaniem skupienia się na sprawach gospodarczych, a także dyskusja o idei nowej dyplomacji ekonomicznej, która ma wykorzystywać w pełni potencjał regionów i je łączyć.

Wiceminister Marcin Ociepa w Bawarii

Tematy te poruszone zostały podczas spotkania wiceministra Ociepy z Hubertem Aiwangeremministrem gospodarki, rozwoju regionalnego i energii Bawarii.

Zależy nam na rozwoju dwustronnej współpracy z naszymi niemieckimi partnerami, w sposób, który pozwoli podnieść jakości wzajemnych relacji, tak aby odzwierciedlały nowy kontekst gospodarczy – czwartą rewolucję przemysłową. W naszym wspólnym interesie jest, aby europejskie łańcuchy wartości w coraz większym stopniu polegały na współpracy na polu B+R, niż na niezłożonych formach współpracy takich jak dotychczas np. uruchomianiu prostych linii montażowych – podkreślił wiceminister Marcin Ociepa.

Polskę i Bawarię łączy strategiczne zainteresowanie realizowaniem polityki inteligentnej mobilności, która jednocześnie wpisuje się w najbardziej zaawansowane technologiczne trendy, a przy tym  troszczy się o środowisko naturalne. Polska jest otwarta na inwestycje w obszarze przyjaznego środowisku transportu publicznego i na tym polu perspektywicznie znaczenie ma współpraca z bawarskimi partnerami.

Wiceminister Marcin Ociepa dodał, że zaprosił władze federalne Bawarii do udziału w Szczycie Regionalnej Dyplomacji Ekonomicznej zaplanowanym na wrzesień 2019 r. w Warszawie, którego jednym z głównych tematów będzie inteligentna mobilność miejska.

Istotnym punktem wizyty było także omówienie reaktywacji Polsko - Bawarskiej Komisji Ekspertów – historycznie znaczącego formatu wzajemnej współpracy, który został zapoczątkowany w 1995 r. Komisja w nowej odsłonie miałaby zająć się promocją gospodarczą Polski w Bawarii, wspieraniem polskich przedsiębiorstw obecnych lub planujących obecność kapitałową na rynku Bawarii oraz wymianą doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie organizacji efektywnego systemu funkcjonowania instytutów badawczych.

Wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii w kontekście prowadzonych w Polsce prac nad reformą instytutów badawczych i utworzenia Narodowego Instytutu Technologicznego wziął udział w obchodach 70 rocznicy znajdującego się w Monachium Towarzystwa Fraunhofera - jednej z największych i najlepszych organizacji w Europie, które zajmują się badaniami stosowanymi i ich wdrożeniami. Skupia ona 66 instytutów naukowo badawczych, ma również swoje oddziały na całym świecie.

Polska należy do najważniejszych partnerów handlowym Bawarii. Zajmuje dziewiątą pozycję pod względem eksportu (według statystyk niemieckich w 2018 r. eksport Bawarii do Polski wynosił €7,7 mld euro, udział Polski w eksporcie Bawarii stanowi ogółem 4%, a pod względem importu jest na  5 miejscu (w 2018 r. import Bawarii z Polski wynosił €12 mld, udział Polski w imporcie Bawarii ogółem 6,5%).

Natomiast według danych German Trade & Invest (GTAI), federalnej agencji obsługującej zagranicznych inwestorów, w Bawarii działa ponad 100 polskich firm. Polskie firmy działające w Bawarii zatrudniają niemal 4  tysiące osób – najwięcej wśród niemieckich landów.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.03.2019 17:31 Marta Arendt
Pierwsza publikacja:
26.03.2019 17:31 Marta Arendt
{"register":{"columns":[]}}